سه شنبه ۲۸ آیان ۱۳۹۸
سرویس : تولیدی
زمان : ۱۳۹۷/۵/۶ - ۰۶:۵۹
شناسه خبر: ۴۲۹۲۵۲
 
گزارش پاپایا از نعمت ها و خسارات باران در سیستان و بلوچستان:
خسارت یک میلیاردی باران به شبکه برق رسانی سرباز و سراوان/سه کودک در سیلاب جنوب استان غرق شدند/ذخیره سازی 7میلیون متر مکعبی آب پشت سدهای سیستان و بلوچستان/چاه های استان جانی دوباره گرفت
بارش باران که از 25تیرماه در شهرستان های جنوبی سیستان و بلوچستان آغاز شده و همچنان به صورت پراکنده تداوم دارد، باعث طراوت طبیعت این مناطق شد و غبار را از چهره این استان شست.

به گزارش پاپایا ، چند سالی است که خشکسالی و کاهش بارندگی در سیستان و بلوچستان به قصه تکراری مردمان این دیار تبدیل شده است به گونه ای که از ابتدای سال جاری تاکنون بسیاری از چاه ها و قنات های این استان به صورت کامل خشک شده و بحران بی آبی بسیاری از مناطق سیستان و بلوچستان را در بر گرفته و حتی در برخی شهرستان ها چون نیکشهر و سرباز این خشکسالی موجب جیره بندی آب و مرگ و میر دام های و خشک شدن باغات کشاورزی شده است.

امسال در مقایسه با سال گذشته و سالهای پیش از آن کاهش شدید بارش ها تغییرات جوی و آب و هوایی در این استان کویری موجب نگرانی مردم و مسئولان سیستان و بلوچستان شده به گونه ای که اقشار مختلف مردم برای نزول این رحمت الهی دست به دعا و اقامه نماز باران در برخی مناطق برداشته و به ذبح گوسفند و بز و نذر و نیاز پرداختند که ناگهان در اخرین روزهای بهار و اواسط تابستان به یکباره رحمت خداوندی نازل شد و بسیاری از مناطق جنوبی استان با بارش شدید باران و سیل روبه رو شد.

در آخرین روزهای بهار بارش باران باعث جاری شدن آب را در رودخانه ها شد و موجب افزایش رطوبت، کاهش دما، پر شدن سفره‌های زیرزمینی و طراوت هوای مناطق جنوبی سیستان و بلوچستان شد که این مهم موجب شادی مردم و کشاورزان این استان گشته و موجی از شادی را در دلهای مردمان محروم این دیار به راه انداخته است.

 

آمار دقیقی از میزان بارندگی اخیر وجود ندارد

در همین رابطه مدیرکل ستاد بحران استانداری در گفت و گو با خبرنگار پاپایا ، با اشاره به میزان بارندگی های چند روز گذشته در سطح استان سیستان و بلوچستان، اظهار کرد: با توجه به اینکه این بارندگی ها بیشتر به صورت رگباری و در مناطق کوهستانی جنوب استان بوده و در بسیاری از این نقاط امکانات باران سنجی وجود ندارد نمی توان تخمین دقیقی از مقدار دقیق بارندگی اخیر اعلام کرد.

وی افزود: با این وجود بر اساس اعلام سازمان هواشناسی و با توجه به مراکز باران سنجی موجود باید گفت که بیشترین بارندگی ثبت شده در شهرستان سرباز با 15میلیمتر، کژدر13 میلیمتر، مچان 43میلیمتر، در منطقه سنگان خاش 3میلیمتر، مهرستان 11میلیمتر، سیرکان سراوان5.5میلیمتر، ایرانشهر 4 میلیمتر، خود شهر سراوان 1.2میلیمتر و بزمان نیز با 1.4میلیمتر باران داشته اند.

غلامرضا اربابی با اشاره به خسارات ناشی از این بارش ها در شهرستان های جنوبی سیستان و بلوچستان، اظهار کرد: تاکنون 4 نفر بر اثر این بارندگی ها فوت کرده اند که دو تن از آنان دو دختر 8 و 9 ساله  در شهرستان سرباز و یک دختر خردسال در نیکشهر بر اثر غرق شدگی و یک تن نیز در شهرستان دلگان بر اثر برخورد صاعقه فوت کرده اند.

وی ادامه داد: فوت این کودکان را نمی توان به سهل انگاری خود آنها یا والدینشان نسبت داد چرا که مسیر بسیاری از روستاهای این مناطق از رودخانه گذشته و بارندگی رگباری هم به صورت ناگهانی موجب سیلاب می شود به گونه ای که ممکن است در صدکیلومتر بالاتر بارندگی موجب روان شدن سیلاب عظیمی در رودخانه شده و در منطقه غرق شدگی حتی یک قطره هم باران نباریده باشد که متاسفانه به دلیل مشکلاتی چون نبود ارتباطات نوین در بسیاری از مناطق شهرستان های سرباز و نیکشهر اطلاع رسانی نیز به سخنی انجام می شود.

 

اطلاع رسانی به موقع ضامن نجات شهروندان از سیلاب است

این مسئول با تاکید بر اینکه عدم آمادگی در برابر سیل آب و عدم اطلاع رسانی درست به شهروندان می تواند فاجعه بار باشد، خاطرنشان کرد: وقتی اخطاریه های هواشناسی به فرمانداری ها، بخشداری ها و ده یاری ها ابلاغ می شود وظیفه آنان است تا به مردم در این باره اخطار بدهند تا شاهد چنین اتفاقات تلخی در آینده نباشیم، هرچند بارندگی های رگباری در جنوب استان غیرقابل پیش بینی است اما بازهم آمادگی کامل می تواند سودمند باشد به گونه ای که حداقل کودکان از خانه خارج نشده و به این صورت دچار حادثه نشوند.

وی اذعان داشت: این بارندگی ها خسارات مالی زیادی در بر نداشته و تنها برخی خسارت های جانبی در شبکه برق شهرستان هایی چون سرباز و سراوان به ما اعلام شده که برآورد خسارت آن 1میلیارد ریال می باشد، اما با توجه به اینکه هنوز این بارندگی ها به پایان نرسیده تا گزارش جمع بندی به ما ارسال شود و  دیگر نهادها هنوز چیزی اعلام نکرده اند ممکن است خسارات دیگری نیز وجود داشته باشد که اعلام نشده است.

اربابی با بیان این مطلب که بارندگی اخیر موجب ذخیره چندین میلیون متر مکعب آب در جنوب استان شده است، گفت: طی آخرین گزارش دریافتی بیش از 5 میلیون متر مکعب آب ورودی به سد پیشین در شهرستان سرباز داشته ایم و چیزی در حدود یک میلیون و 200هزار متر مکعب آب نیز به سد زیردان وارد شده که می تواند تا حدودی مشکلات ایجاده شده برای تمساح پوزه کوتاه ایرانی را حل کند و موجب امیدواری برای آینده شود.

وی با اشاره به برنامه های مهم این نهاد برای پیشگیری از بروز حوادث ناگوار در سال جاری، اظهار داشت: اولین اقدام ما اعلام هشدارهای هواشناسی به شهرستان هاست تا آنها در کوتاه ترین زمان به مردم اطلاع رسانی کرده و نیروهای امدادی را آماده کنند تا پیش از بارندگی همه در آمادگی کامل به سر ببرند.

وی ادامه داد: پروژه های پیشگیرانه ای نیز اندیشیده شده که ساخت دیوارهای حفاظتی، در اطراف رودخانه ها و ساخت پل و از این دست است که توسط نهاد های مسئول پیگیری می شود.

وی در پایان تصریح کرد: از مردم استان درخواست می شود تا به هشدارهای هواشناسی توجه ویژه داشته باشند چرا که بارندگی های این فصل به صورت رگباری با حجم زیادی است و با توجه به نبود پوشش گیاهی در منطقه ممکن است سیل آب به صورت ناگهانی ظاهر شده و آنها را دربر بگیرد پس حتما حریم های تعریف شده در اطراف رودخانه ها را رعایت کنند تا دیگر شاهد اتفاقات ناگوار در این استان نباشیم.

 

 

انتهای پیام/

 

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
نظرات
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات دریافتی

آخرین اخبار

۱۳۹۷/۵/۹ - ۰۹:۳۶
دلنوشته سرلشکر جعفری/ همگان منتظرتصمیمات انقلابی رئیس جمهور هستند
فرمانده کل سپاه طی دلنوشته ای خطاب به رئیس جمهور تاکید کرد: همگان منتظر تصمیمات انقلابی رئیس جمهور منتخبشان هستند تا از این درگاه نور امیدی به دلهای با ایمانشان بتابد.
۱۳۹۷/۵/۸ - ۱۱:۱۰
دستگاه‌های قضایی با مفسدان اقتصادی برخورد انقلابی کنند/ مردم به عنوان مهمترین سرمایه انقلاب و نظام، از دستگاه قضایی پشتیبانی می‌کنند
سردار غیب‌پرور گفت: مردم خواستار برخورد قاطع و انقلابی مسئولان کشور با مفسدان اقتصادی هستند و قطعاً از اقدامات انقلابی مسئولان و دستگاه‌ قضایی حمایت می‌کنند.
۱۳۹۷/۵/۶ - ۰۶:۵۹
خسارت یک میلیاردی باران به شبکه برق رسانی سرباز و سراوان/سه کودک در سیلاب جنوب استان غرق شدند/ذخیره سازی 7میلیون متر مکعبی آب پشت سدهای سیستان و بلوچستان/چاه های استان جانی دوباره گرفت
بارش باران که از 25تیرماه در شهرستان های جنوبی سیستان و بلوچستان آغاز شده و همچنان به صورت پراکنده تداوم دارد، باعث طراوت طبیعت این مناطق شد و غبار را از چهره این استان شست.
۱۳۹۷/۵/۶ - ۰۵:۲۳
مدیریت حاشیه‌نشینی بدون حل مشکل مهاجرت ممکن نیست/ ایجاد اشتغال پایدار حلال مشکلات استان/اشتغال پایدار زمینه ساز تامین امنیت است/ تامین امنیت، پیش فاکتور حل مشکلات روستاییان
سرپرست پیشگیری های امنیتی و وضعی دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان گفت: مسئولان باید از نزدیک با مشکلات روستائیان و حاشیه نشینان مناطق مختلف استان آشنا شوند و این مهم نیز تنها با حضور در جمع آنان می...
۱۳۹۷/۵/۶ - ۰۵:۰۵
کورین نقطه طلاقی شهادت و ذلت/حافظان امنیت تا ابد زنده و جاویدهستند/حفاظت از میهن وظیفه هر ایرانی است
علمای اهل سنت سیستان و بلوچستان با تبریک و تسلیت شهادت دو تن از حافظان امنیت در منطقه کورین، گفتند: امنت امروز حاصل جان فشانی و گذشت غیور مردان و فرزندان پاک انقلاب است و همه باید برای حفظ این امنیت ت...
۱۳۹۷/۵/۵ - ۲۰:۱۷
شهادت یک مرزبان در مرز جکیگور + تصویر
شهید مجتبی عارفی از پرسنل هنگ مرزی جکیگور حین خدمت‌رسانی به مرزبانان و پاسداری از مرز‌های جمهوری اسلامی ایران در هنگ مرزی جکیگور آسمانی شد.
۱۳۹۷/۵/۳ - ۰۶:۳۲
فعالیت گروهک های معاند و حمل سلاح های غیرمجاز بزرگترین مشکل منطقه/بازگشایی گذرگاه های مرزی نقش مهمی در بهبود معیشت و افزایش امنیت دارد/راهکارهای پیشگیرانه باید در کنار موارد تنبیهی به کارگیری شود
دادستان شهرستان سرباز گفت: استفاده از ظرفیت گذرگاه های مرزی میتوان نقش مهمی در بهبود معیشت مردم داشته باشد و جلوی پیوستن جوانان این منطقه به گروهک های معاند را سد کند.
۱۳۹۷/۵/۳ - ۰۶:۲۰
حفظ حجاب بهترین راه برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی/عفاف و حیا، تنها مختص زنان نیست/ ترویج بی حجابی از مهمترین نقشه های استکبار جهانی است
معاون فرهنگی دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان گفت: حجاب و عفاف بهترین راه برای دوری از گناه و حفظ خانواده ها از آسیب های اجتماعی است و تضمین کننده امنیت روانی جامعه می‌باشد.
۱۳۹۷/۵/۲ - ۰۹:۰۰
لزوم آسفالت 700 کیلومتر از راه‌های روستایی
سرپرست فرمانداری شهرستان سرباز گفت: 700 کیلومتر از راه‌های روستایی این شهرستان نیازمند تخصیص اعتبار، زیرسازی و آسفالت هستند.
۱۳۹۷/۵/۲ - ۰۸:۲۸
شورای نگهبان چشم بیدار ملت و حافظ نظام اسلامی/شورای نگهبان نمادی از مردم سالاری دینی است
نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: جایگاه ویژه شورای نگهبان موجب شده تا به عنوان بهترین نگهبان در برابر نقشه های دشمنان عمل کرده و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را از آسیب های دا...
بیشتر

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها