جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸
سرویس : تولیدی
زمان : ۱۳۹۷/۵/۳ - ۰۶:۳۲
شناسه خبر: ۴۲۹۲۵۱
 
در گفت و گو با دادستان شهرستان سرباز عنوان شد:
فعالیت گروهک های معاند و حمل سلاح های غیرمجاز بزرگترین مشکل منطقه/بازگشایی گذرگاه های مرزی نقش مهمی در بهبود معیشت و افزایش امنیت دارد/راهکارهای پیشگیرانه باید در کنار موارد تنبیهی به کارگیری شود
دادستان شهرستان سرباز گفت: استفاده از ظرفیت گذرگاه های مرزی میتوان نقش مهمی در بهبود معیشت مردم داشته باشد و جلوی پیوستن جوانان این منطقه به گروهک های معاند را سد کند.

محسن صادقی در گفت و گو با خبرنگار پاپایا، اظهار داشت: سرباز به عنوان یکی از شهرستان های وسیع استان سیستان و بلوچستان با بیش از 100 کیلومتر مرز خاکی با کشور پاکستان یکی از مناطق این استان است که متاسفانه به دلیل مسائل خاص  دارای پتانسیل بسیار در وقوع جرایم مهم و علی الخصوص جرائم امنیتی است.

وی افزود: بی شک هرگونه بی توجهی در حوزه پیشگیری در این سرزمین خواهد توانست معضلات فراوانی را در پی داشته باشد به گونه ای که جبران آنها جز با مشکلات زیاد و هزینه های گزاف ممکن نخواهد بود.

دادستان شهرستان سرباز با اشاره به فعالیت های گروهک های معاند در مرز پاکستان، بیان کرد: فعالیت گسترده گروهک های معاند نظام در حاشیه مرزی این شهرستان و در داخل خاک پاکستان یکی از همین مشکلات است به گونه ای که  وجود پاره ای ارتباطات قومی و قبیله ای بین برخی از اعضای این گروهک ها با تعدادی از خانواده های ساکن در این شهرستان موجب تقویت پتانسیل مجرمانه در این منطقه مرزی شده است.

وی ادامه داد: مسئولین و سازمان های مسئول باید دست در دست هم گذاشته و با یک اقدام هماهنگ برای پیش گیری از این مشکلات تلاش کنند.

صادقی با اشاره به دیگر معضلات ناشی از مرز، خاطرنشان کرد: وارد کردن ، خرید و فروش سلاح های غیر مجاز از طریق مرز این شهرستان از دیگر مشکلات مهم امنیتی در سرباز است و  این هشدار ما که جزء مسئولین امنیتی شهرستان هستیم خواهیم داد که اگر برای آن اقدامی مناسب انجام نشود در آینده نه چندان دور و  در شرایط حساس منطقه امکان تغییر خطر آن  از بالقوه به بالفعل وجود دارد.

وی اذعان داشت: باید گفت که بهترین راه برای مقابله با اینگونه مشکلات این است که از هم اکنون مقوله پیشگیری را با بکارگیری راهکارهای ترکیبی به صورت همزمان در دستور کار خود قرار دهیم تا علاوه بر تاثیر گذاری بیش از پیش، بتوانی جلوی برخی از فتنه ها را پیش از وقوع بگیریم.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان سرباز با اشاره به راهکارهای قابل استفاده برای کنترل این معضلات، گفت: توجیه فرهنگی افرادی که بر اساس اعتقادات اشتباه استعداد مجرمانه دارند ، تشویق شهروندان به تحویل سلاح های غیر مجاز خود بدون ترس از مجازات شدن به شکلی که قانون نیز آنها را در پناه خود قرار دهد نمونه ای از این راهکارهای  پیشگیرانه است که میتواند تاثیر زیادی بر کاهش آسیب های ناشی از حمل سلاح های غیرمجاز در این شهرستان و استان سیستان و بلوچستان داشته باشد که البته رسیدن به این هدف بزرگ نیازمند طرحی جامع و حمایتی کامل از طرف مسئولین استانی و کشوری است.
 

پیشگیری از جرم و مجازات مجرمان در کنار هم اثر بخش است

وی با تاکید بر اینکه در کنار راهکارهای پیشگیرانه باید از مواردی جدی تنبیهی نیز بهره جست، اظهار کرد: به نظر میرسد در کنار برخورد ذکر شده که نوعی برخود نرم و پیشگیرانه تشویقی است برخود همزمان جدی و تنبیهی با برخی جرائم خاص و خطر آفرین که می‌تواند مقدمه ای برای گسترش جرایم فوق الذکر باشد نیز میتواند علاوه بر کنترل جرائم خطرآفرین در موضوع دیگر انواع جرائم نیز نقش موثری در پیشگیری داشته باشد.

صادقی بهره مندی از ظرفیت مرز برای حل مشکلات اقتصادی و پیشگیری از وقوع جرائم مربوط به آن را بسیار مهم دانست و افزود: بی شک فعال کردن گذر های مرزی یا همان بازار چه های مرزی در حوزه سرباز می‌تواند زمینه ایجاد فرصت های شغلی مناسبی را برای جوانان این شهرستان ایجاد کند که این مهم می‌تواند زمینه ساز اشتغال را برای خیلی از افراد بوده و مانع جذب جوانان به امید پول به طرف گروهک ها شود تا دیگر این گروهک ها نتوانند جوانان این مرز و بوم را به طمع کسب درآمد به سوی خود جذب کرده و از سوی دیگر از برخی سیاه نمایی ها نیز جلوگیری شود.

وی بیان کرد: استفاده از ظرفیت علما، سران طوایف و افراد شاخص و تاثیرگذار در منطقه نیز یکی دیگر از راهکارهای عملی در کاهش جرائم و آسیب های ناشی از آن است به گونه ای که می‌توان با استفاده از این افراد و آگاه سازی عمومی مردم جلوی بسیاری از جرائم را گرفت.

این مسئول دستگاه قضا با بیان این مطلب که حل مشکلات اقتصادی می‌تواند یکی دیگر از راهکارهای عملی برای کاهش جرائم باشد، خاطرنشان کرد: امنیت و رشد اقتصاد همواره در کنار هم قرار دارند به گونه ای که با تقویت هر یک از این دو مهم میتوان دیگری را نیز تقویت کرد، اگر زمینه اشتغال سالم در منطقه ایجاد شود بی شک با کاهش جرائم، امنیت نیز افزایش یافته و به همین ترتیب با افزایش امنیت، فعالین اقتصادی بیشتری به منطقه جذب شده و بازهم شاهد رشد و شکوفایی اقتصادی خواهیم بود که این مهم نیز نیازمند توجه بیشتر مسئولین امر به امر حمایت از تولید داخلی و حمایت از اشتغال است.

وی در پایان با تاکید بر نقش مهم آموزش و آگاهی عمومی در کاهش بسیاری از جرائم و پیشگیری از آسیب های ناشی از آن، تصریح کرد: در نهایت آنچه بیشترین نقش را در پیشگیری از وقوع آسیب های اجتماعی در این حوزه قضایی می‌تواند داشته باشد بالا بردن سطح علمی و فرهنگی مردم از طریق ارتقاء شاخص های آموزشی از سوی آموزش و پرورش و تعامل سازنده بین این نهاد فرهنگی آموزشی  و مرجع قضایی است که می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در امر پیشگیری از جرائم داشته باشد.

 

انتهای پیام/

ارسال به شبکه های اجتماعی
نظرات
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات دریافتی

آخرین اخبار

۱۳۹۷/۵/۹ - ۰۹:۳۶
دلنوشته سرلشکر جعفری/ همگان منتظرتصمیمات انقلابی رئیس جمهور هستند
فرمانده کل سپاه طی دلنوشته ای خطاب به رئیس جمهور تاکید کرد: همگان منتظر تصمیمات انقلابی رئیس جمهور منتخبشان هستند تا از این درگاه نور امیدی به دلهای با ایمانشان بتابد.
۱۳۹۷/۵/۸ - ۱۱:۱۰
دستگاه‌های قضایی با مفسدان اقتصادی برخورد انقلابی کنند/ مردم به عنوان مهمترین سرمایه انقلاب و نظام، از دستگاه قضایی پشتیبانی می‌کنند
سردار غیب‌پرور گفت: مردم خواستار برخورد قاطع و انقلابی مسئولان کشور با مفسدان اقتصادی هستند و قطعاً از اقدامات انقلابی مسئولان و دستگاه‌ قضایی حمایت می‌کنند.
۱۳۹۷/۵/۶ - ۰۶:۵۹
خسارت یک میلیاردی باران به شبکه برق رسانی سرباز و سراوان/سه کودک در سیلاب جنوب استان غرق شدند/ذخیره سازی 7میلیون متر مکعبی آب پشت سدهای سیستان و بلوچستان/چاه های استان جانی دوباره گرفت
بارش باران که از 25تیرماه در شهرستان های جنوبی سیستان و بلوچستان آغاز شده و همچنان به صورت پراکنده تداوم دارد، باعث طراوت طبیعت این مناطق شد و غبار را از چهره این استان شست.
۱۳۹۷/۵/۶ - ۰۵:۲۳
مدیریت حاشیه‌نشینی بدون حل مشکل مهاجرت ممکن نیست/ ایجاد اشتغال پایدار حلال مشکلات استان/اشتغال پایدار زمینه ساز تامین امنیت است/ تامین امنیت، پیش فاکتور حل مشکلات روستاییان
سرپرست پیشگیری های امنیتی و وضعی دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان گفت: مسئولان باید از نزدیک با مشکلات روستائیان و حاشیه نشینان مناطق مختلف استان آشنا شوند و این مهم نیز تنها با حضور در جمع آنان می...
۱۳۹۷/۵/۶ - ۰۵:۰۵
کورین نقطه طلاقی شهادت و ذلت/حافظان امنیت تا ابد زنده و جاویدهستند/حفاظت از میهن وظیفه هر ایرانی است
علمای اهل سنت سیستان و بلوچستان با تبریک و تسلیت شهادت دو تن از حافظان امنیت در منطقه کورین، گفتند: امنت امروز حاصل جان فشانی و گذشت غیور مردان و فرزندان پاک انقلاب است و همه باید برای حفظ این امنیت ت...
۱۳۹۷/۵/۵ - ۲۰:۱۷
شهادت یک مرزبان در مرز جکیگور + تصویر
شهید مجتبی عارفی از پرسنل هنگ مرزی جکیگور حین خدمت‌رسانی به مرزبانان و پاسداری از مرز‌های جمهوری اسلامی ایران در هنگ مرزی جکیگور آسمانی شد.
۱۳۹۷/۵/۳ - ۰۶:۳۲
فعالیت گروهک های معاند و حمل سلاح های غیرمجاز بزرگترین مشکل منطقه/بازگشایی گذرگاه های مرزی نقش مهمی در بهبود معیشت و افزایش امنیت دارد/راهکارهای پیشگیرانه باید در کنار موارد تنبیهی به کارگیری شود
دادستان شهرستان سرباز گفت: استفاده از ظرفیت گذرگاه های مرزی میتوان نقش مهمی در بهبود معیشت مردم داشته باشد و جلوی پیوستن جوانان این منطقه به گروهک های معاند را سد کند.
۱۳۹۷/۵/۳ - ۰۶:۲۰
حفظ حجاب بهترین راه برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی/عفاف و حیا، تنها مختص زنان نیست/ ترویج بی حجابی از مهمترین نقشه های استکبار جهانی است
معاون فرهنگی دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان گفت: حجاب و عفاف بهترین راه برای دوری از گناه و حفظ خانواده ها از آسیب های اجتماعی است و تضمین کننده امنیت روانی جامعه می‌باشد.
۱۳۹۷/۵/۲ - ۰۹:۰۰
لزوم آسفالت 700 کیلومتر از راه‌های روستایی
سرپرست فرمانداری شهرستان سرباز گفت: 700 کیلومتر از راه‌های روستایی این شهرستان نیازمند تخصیص اعتبار، زیرسازی و آسفالت هستند.
۱۳۹۷/۵/۲ - ۰۸:۲۸
شورای نگهبان چشم بیدار ملت و حافظ نظام اسلامی/شورای نگهبان نمادی از مردم سالاری دینی است
نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: جایگاه ویژه شورای نگهبان موجب شده تا به عنوان بهترین نگهبان در برابر نقشه های دشمنان عمل کرده و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را از آسیب های دا...
بیشتر

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها