جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷
سرویس : تولیدی
زمان : ۱۳۹۷/۳/۲۱ - ۱۰:۲۸
شناسه خبر: ۴۲۹۲۳۲
 
گزارش پاپایا از روزه داری در تنورهای متحرک بلوچستان؛
کسب روزی حلال در گرمای بیش از53درجه ای راسک/از پختن تخم مرغ با گرمای خورشید تا دستان تاول زده رانندگان
رانندگان خطی شهرستان سرباز کسب روزی حلال در گرمای بیش از 53درجه ای راسک را راهی برای نزدیکی به خدا و تجربه روزه داری مسلمین در "شعب ابی طالب" میدانند.

به گزارش خبرنگار پاپایا، چند سالی است که همزمانی ماه مبارک رمضان با فصول گرم سال و روزهای آتشین بهار و تابستان بلوچستان این سوال را در ذهن برخی افراد ایجاد می کند که اصلا روزه گرفتن در چنین هوای گرمی لازم است؟ چگونه می توان در این هوای گرم بدون خورد آب زنده ماند و از اذان صبح تا غروب آفتاب که تقریبا بیش از 16 ساعت است دهانمان را بسته نگه داشته و تحمل کنیم.

برخی افراد روزه گرفتن در این گرمای شدید بیش از 53 درجه ای شهرستان سرباز را تنها به دلیل اینکه تکلیفی دینی است با گلایه مندی می پذیرند ولی آن را نوعی اجبار می دانند اما در این میان هستند افرادی که  با روی خوش و قدرت ایمان تمام سختی ها روزه داری را به جان و دل خریده تا حداقل کمترین درجه ای از معنویتی را که فقط نیکان روزگار تجربه می کنند، با گوشت، پوست و همه اعضا بدنشان تجربه کنند.

با توجه به اهمیت موضوع برآن شدیم تا هر روزه با روزه دارانی که در مشاغل سخت مشغول به کار هستند صحبت کرده تا علاوه بر شناخت مشکلات آنان، درسی باشد برای آن دسته از افرادی که روزه داری در منزل و زیر کولر را سخت می دانند.

 

 

سشوار طبیعی سرباز حتی سنگهارا نیز تبخیر میکند

ادهم بلوچی جوانترین راننده خطی راسک در پاسخ به خبرنگار پاپایا، روزه داری در ماشین های خطی را به روزه داری در سونا تشبیه کرد و گفت: شدت گرمای زمین و هوای راسک به اندازه ای است اگر کفش های افراد تنها به مدت ده دقیقه در آفتاب بماند، دیگر نه تنها نمیشود از شدت گرما آنها را بپوشید بلکه حتی لمس کردن آن نیز باعث سوختگی دست خواهد شد و این سوزانندگی هوا همه جا و همه چیز را درگیرخود کرده است به گونه‌ای که کولرها درتمام 24 ساعت شبانه روز و 12 ماه سال بی وقفه کار می‌کنند اما انگار قرار نیست با همه قدرت سرمایشی هم خانه‌ها اندکی خنک شود.

وی افزود: گویی همه چیز از سنگ، آب و حتی مردم  سرزمین آفتاب سوزان در حال تبخیر شدن است گرمای شدید و عجیبی که از ساعت 6 صبح آغاز و تا 17 عصر شدتی باور نکردنی به خود می گیرد اما حتی پس از غروب آفتاب نیز شرایط آب و هوایی تغیری نکرده و داغی زمین و هوا گرم در کنار گرد و خاک و رطوبت شدید تا نیمه شب ادامه پیدا میکند و تازه سشوار طبیعی منطقه سرباز روشن می شود تا در گرمای خرماپزان راسک مردم و حیوانات نیم پز شوند.

بلوچی  روزه داری را عامل نزدیکی به خدا دانست و گفت: کار در این ایام با زبان روزه و گرمای طاقت فرسای هوا سخت و غیرقابل تحمل است به گونه ای است که تشنگی و کم شدن آّب بدن گاهی باعث بی هوش شدن افراد می شود اما با ایمان و توکل به  خدا تلاش داریم تا در این آزمون الهی پیروز شویم.

وی با تاکید بر اینکه حتی یک روز روزه داری را ترک نکرده ام، خاطرنشان کرد: از دوران نوجوانی به کار کرده در ماشین های بدون کولر و تنورهای متحرک جاده ای عادت کرده ام و باوجود اینکه هر سال هوا گرم‌تر می‌شود، تلاش میکنم تا اراده خود را تقویت کنم و بتوانم این تکلیف الهی را انجام دهم.
 

 

 باران آتش از آسمان و زمین سرزمین آفتاب سوزان

شیر محمد درزاده در گفت و گو با خبرنگار پاپایا، با بیان این مطلب که با 68 سال سن پیرترین راننده خطی شهرستان سرباز است، اظهار داشت: از 18 سالگی در جاده ها با استفاده از حیوانات اهلی و پس از چند سال نیز با رانندگانی در مرز، مشغول به کار بودم  اما هیچ کاری سخت تر از این کار نبود، در بیشتر روزها به دلیل کمبود مسافرین خطی قبل و بعد  از افطار نیز مشغول مسافرکشی هستیم و کار در گرمای کشنده شهرستان و همچنین ضعف و تشنگی روزه داری  در ساعات نزدیک به افطار نیز بسیار سخت و غیر قابل تحمل می شود.

وی افزود: بسیاری از رانندگانی که در خط ایرانشهر راسک و یا راسک جکیگور کار میکنند در ساعات میانه روز جرات کارکردن ندارند و با توجه به آتشی که از هوا می بارد ترجیح می دهند بیشتر در خانه بمانند و از گزند هوای گرم دور باشند، اما هستند چند نفری  که  همچون من به دلیل داشتن قسط، بدهی و فرزند محصل، کار کردن در ظهر را انتخاب کرده و این گرما را به جان میخرند.

درزاده با تاکید بر اینکه این روزها به دلیل گرما حتی گرفتن فرمان خودرو نیز سخت و عذاب آور است، اظهار داشت: تابش مستقیم نور خورشید به اجزاء تیره ماشین باعث گرم شدن بیشتر درون خودرو می شود تا جایی که اگر دست‌های خود را بر روی فرمان جابجا نکنیم تا اندکی خنک شود بی شک تاول زده و بعد از یک دقیقه درست حسی را تجربه میکنیم که انگاری دستان خود را روی بخاری گذاشته ایم.

وی در ادامه نبود بنزین و گرانی آن را بزرگترین مشکل رانندگان خطی شهرستان سرباز دانست و بیان کرد: در طول مسیر مسافران روزه دار که مثل ما مجبور که تحمل گرما نبوده و عادت ندارند مرتب تقاضا میکنند تا کولر ماشین را روشن کنیم اما متاسفانه هیچ گاه نمی توانیم با روی خوش به آنان پاسخ مثبت دهیم چراکه نداشتن بنزین کافی و گران بودن آن دست و بال رانندگان را بسته است.

تجربه روزه داری مسلمین در "شعب ابی طالب"

وی خاطرنشان کرد: نمیدانم بگویم عدم تدبیر مسئولان است یا جبر روزگار که ما را مجبور کرده تا در هوایی که تخم مرغ بر سقف ماشین پخته می شود، خود و مسافران در درون اتومبیل با زجر گرما را تحمل کنیم.

این پیرمرد سربازی در پایان با تاکید بر اینکه هیچ گلایه ای نداریم و همواره شاکر خداهستیم، تصریح کرد:  در این روزها مبارک وقتی زیر تابش مستقیم آفتاب در درون ماشین های داغ، با کام تشنه و گرسنگی روزه می گیرم به یاد روزه داری پیامبر مکرم اسلام و مسلمین در "شعب ابی طالب" افتاده و به معنویت این شب ها و روزهای مبارک ماه رمضان می اندیشم و به خاطر می آورم که ماندن در راه حق و استقامت در مسیر درست تنها راه رستگاری برای بندگان صالح و خوب خداست.

 

 

با  اصرار رانندگان از دماسنج درون ماشین عکس گرفته و تخم مرغی را بر روی سقف یکی از خودرو ها میشکنم تا ثابت شود در این هوا مردم نیازی به گاز و نفت نداشته و میتوانند با استفاده از انرژِی خورشیدی غذا طبخ کنند.

مشغول پختن تخم مرغ بودیم که یکی از مسافران با لبخند گفت: اینکه ماشین نیست برادر بلکه یک تنور خیلی بزرگ و گرم است که ما آن را تغییر کاربری داده و از آن به عنوان وسیله حمل و نقل استفاده میکنیم و بی شک این روزه داری ما مردم شهرستان سرباز را خدا مشاهده کرده و در روز قیامت هیچ کدام از ما را پشت چراغ قرمز پل صراط نگه نخواهد داشت و زودتر از دیگران به ما اجازه عبور خواهد داد.
 
انتهای پیام/

ارسال به شبکه های اجتماعی
نظرات
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات دریافتی

آخرین اخبار

۱۳۹۷/۵/۹ - ۰۹:۳۶
دلنوشته سرلشکر جعفری/ همگان منتظرتصمیمات انقلابی رئیس جمهور هستند
فرمانده کل سپاه طی دلنوشته ای خطاب به رئیس جمهور تاکید کرد: همگان منتظر تصمیمات انقلابی رئیس جمهور منتخبشان هستند تا از این درگاه نور امیدی به دلهای با ایمانشان بتابد.
۱۳۹۷/۵/۸ - ۱۱:۱۰
دستگاه‌های قضایی با مفسدان اقتصادی برخورد انقلابی کنند/ مردم به عنوان مهمترین سرمایه انقلاب و نظام، از دستگاه قضایی پشتیبانی می‌کنند
سردار غیب‌پرور گفت: مردم خواستار برخورد قاطع و انقلابی مسئولان کشور با مفسدان اقتصادی هستند و قطعاً از اقدامات انقلابی مسئولان و دستگاه‌ قضایی حمایت می‌کنند.
۱۳۹۷/۵/۶ - ۰۶:۵۹
خسارت یک میلیاردی باران به شبکه برق رسانی سرباز و سراوان/سه کودک در سیلاب جنوب استان غرق شدند/ذخیره سازی 7میلیون متر مکعبی آب پشت سدهای سیستان و بلوچستان/چاه های استان جانی دوباره گرفت
بارش باران که از 25تیرماه در شهرستان های جنوبی سیستان و بلوچستان آغاز شده و همچنان به صورت پراکنده تداوم دارد، باعث طراوت طبیعت این مناطق شد و غبار را از چهره این استان شست.
۱۳۹۷/۵/۶ - ۰۵:۲۳
مدیریت حاشیه‌نشینی بدون حل مشکل مهاجرت ممکن نیست/ ایجاد اشتغال پایدار حلال مشکلات استان/اشتغال پایدار زمینه ساز تامین امنیت است/ تامین امنیت، پیش فاکتور حل مشکلات روستاییان
سرپرست پیشگیری های امنیتی و وضعی دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان گفت: مسئولان باید از نزدیک با مشکلات روستائیان و حاشیه نشینان مناطق مختلف استان آشنا شوند و این مهم نیز تنها با حضور در جمع آنان می...
۱۳۹۷/۵/۶ - ۰۵:۰۵
کورین نقطه طلاقی شهادت و ذلت/حافظان امنیت تا ابد زنده و جاویدهستند/حفاظت از میهن وظیفه هر ایرانی است
علمای اهل سنت سیستان و بلوچستان با تبریک و تسلیت شهادت دو تن از حافظان امنیت در منطقه کورین، گفتند: امنت امروز حاصل جان فشانی و گذشت غیور مردان و فرزندان پاک انقلاب است و همه باید برای حفظ این امنیت ت...
۱۳۹۷/۵/۵ - ۲۰:۱۷
شهادت یک مرزبان در مرز جکیگور + تصویر
شهید مجتبی عارفی از پرسنل هنگ مرزی جکیگور حین خدمت‌رسانی به مرزبانان و پاسداری از مرز‌های جمهوری اسلامی ایران در هنگ مرزی جکیگور آسمانی شد.
۱۳۹۷/۵/۳ - ۰۶:۳۲
فعالیت گروهک های معاند و حمل سلاح های غیرمجاز بزرگترین مشکل منطقه/بازگشایی گذرگاه های مرزی نقش مهمی در بهبود معیشت و افزایش امنیت دارد/راهکارهای پیشگیرانه باید در کنار موارد تنبیهی به کارگیری شود
دادستان شهرستان سرباز گفت: استفاده از ظرفیت گذرگاه های مرزی میتوان نقش مهمی در بهبود معیشت مردم داشته باشد و جلوی پیوستن جوانان این منطقه به گروهک های معاند را سد کند.
۱۳۹۷/۵/۳ - ۰۶:۲۰
حفظ حجاب بهترین راه برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی/عفاف و حیا، تنها مختص زنان نیست/ ترویج بی حجابی از مهمترین نقشه های استکبار جهانی است
معاون فرهنگی دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان گفت: حجاب و عفاف بهترین راه برای دوری از گناه و حفظ خانواده ها از آسیب های اجتماعی است و تضمین کننده امنیت روانی جامعه می‌باشد.
۱۳۹۷/۵/۲ - ۰۹:۰۰
لزوم آسفالت 700 کیلومتر از راه‌های روستایی
سرپرست فرمانداری شهرستان سرباز گفت: 700 کیلومتر از راه‌های روستایی این شهرستان نیازمند تخصیص اعتبار، زیرسازی و آسفالت هستند.
۱۳۹۷/۵/۲ - ۰۸:۲۸
شورای نگهبان چشم بیدار ملت و حافظ نظام اسلامی/شورای نگهبان نمادی از مردم سالاری دینی است
نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: جایگاه ویژه شورای نگهبان موجب شده تا به عنوان بهترین نگهبان در برابر نقشه های دشمنان عمل کرده و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را از آسیب های دا...
بیشتر

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها