جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸
سرویس : ویژه نامه نوروز 97
زمان : ۱۳۹۶/۱۲/۲۳ - ۰۷:۳۴
شناسه خبر: ۴۲۹۱۲۷
 
نیکشهر بهشت ناشناخته جاذبه‌های طبیعی و چشمه‌های شفابخش+تصاویر
شهرستان نیکشهر از جاذبه‌های طبیعی فراوانی از جمله چشمه‌های آب معدنی شفابخش برخوردار است و در صورت توجه بیشتر مسئولان می‌تواند به یکی از قطب‌های ویژه گردشگری در استان پرجاذبه سیستان و بلوچستان تبدیل شود.

به گزارش پاپایا، نیکشهر که بنا به روایتی به دلیل اینکه انسان‌های نیک فراوانی در آن زندگی می‌کردند، به این نام معروف شده، از شهرستان‌های بسیار دیدنی استان سیستان و بلوچستان محسوب می‌شود که دارای آب و هوای گرم و خشک بوده و در مسیر ایرانشهر- چابهار واقع شده است.

نیکشهر از جاذبه‌های طبیعی فراوانی برخوردار است و در صورت توجه بیشتر مسئولان می‌تواند به یکی از قطب‌های ویژه گردشگری در استان پرجاذبه سیستان و بلوچستان تبدیل شود.

 

 

قلعه نیکشهر مرکز فرماندهی خوان‌های "شیرانی و مکران"

قلعه نیکشهر که به قلعه "گه" نیز معروف است، در بخش غربی مرکز شهر نیکشهر و در حاشیه رودخانه "گنگ" در فاصله یک کیلومتری از خیابان اصلی شهر(خیابان امام خمینی(ره)) و شرق محور ترانزیتی چابهار- میلک در میان نخلستان‌های زیبا و سرسبز واقع شده است. قلعه نیکشهر در سال 1381 به عنوان یکی از آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

این بنای خشت و گلی با زیربنای ‎ 305 مترمربع روی تپه‌ای دست‌ساز به ارتفاع ‎ 10 متر قرار دارد و مستندات موجود نشان می‌دهد این قلعه مربوط به دوره صفوی و حتی پیش از آن است. این قلعه در گذشته مرکز فرماندهی خوان‌های "شیرانی و مکران" بوده که نشانگر اهمیت آن در زمان‌های دور است.

این قلعه که شامل بخش‌های مسجد، حاکمنشین، آشپزخانه، حمام و دستشویی بوده، در سال 1307 هجری شمسی توسط قوای دولتی تخریب شد و اکنون تنها پی و دیوارهای آن باقی مانده است.  پایه زیرین این قلعه از سنگ‌های رودخانه‌ای ساخته شده تا از نفوذ آب به سمت بالا جلوگیری کند.

 

 

 

منطقه گردشگری "گرگان"

منطقه گردشگری "گرگان" در 60 کیلومتری شمال نیکشهر و قسمت شمالی دهستان "مهبان" از توابع بخش مرکزی این شهرستان واقع شده است. گستره این منطقه گردشگری 200 هکتار و کوه‌های بلند آن ادامه بلندترین ارتفاعات شهرستان، یعنی کوه‌های "آهوران" است. طبیعت سرسبز، چشمه‌های جاری آب، دره‌های عمیق با درختان سرسبز خرما، انجیر، انواع مرکبات و میوه‌های سردسیری از جاذبه‌های طبیعی این منطقه گردشگری است.

 

 

منطقه گردشگری "بلپیر"

منطقه گردشگری "بلپیر" در 16 کیلومتری غرب نیکشهر قرار دارد و از توابع بخش مرکزی این شهرستان است. از مزیت‌های منطقه وجود رودخانه پر آب و نخلستان‌ها و باغات کشاورزی در 2 طرف رودخانه است که یکی از تفرجگاه‌های بسیار زیبا در بخش مرکزی شهرستان نیکشهر به شمار می‌رود و مهمترین محصولات آن خرما، مرکبات، انبه، یونجه و انواع سبزیجات است.

 

 

منطقه گردشگری "شالمال"

منطقه "شالمال" در 13 کیلومتری نیکشهر و در شرق روستای "جلایی کلگ" از توابع بخش مرکزی این شهرستان قرار دارد. از جاذبه‌های شالمال، آبشار بسیار زیبای "شالمال(شالمار)" است که آب آن سرتاسر منطقه را فرا گرفته و طبیعتی بسیار سرسبز و دلنشین را ایجاد کرده است.

دهستان "چاهان" از توابع بخش مرکزی نیکشهر با مساحت 9 هزار کیلومترمربع در غرب مرکز شهر نیکشهر قرار گرفته و فاصله مرکز دهستان تا مرکز شهرستان 65 کیلومتر است. شغل اکثر مردم این دهستان کشاورزی است و محصولات زراعی و باغی دهستان عبارتند از خرما، هندوانه، انبه، و پرتقال که بیشترین برداشت از محصولات کشاورزی را خرما در بر می‌گیرد.

اماکن گردشگری و تاریخی چاهان شامل سنگ نوشته‌های کوه "شاهو"، آثار مسجد "خلیفه خیرمحمد"، آبشار "شوستان"، چشمه "نکشی"، سد خاکی چاهان، سد خاکی "تابکتل"، آبشار "بارچک" است.

 

 

"لاشار" مرکز جاذبه‌های بکر ناشناخته

بخش "لاشار" شهرستان نیکشهر، با جاذبه‌های بکر طبیعی و به عنوان یکی از قطب‌های گردشگری جنوب استان سیستان و بلوچستان همچنان ناشناخته باقی مانده است. وجود آبشارهای متعدد و چشمه‌های آب گرم، طبیعت بکر و چشم‌اندازهای طبیعی زیبا و دیدنی در این خطه از استان جذابیت‌های فراوانی برای ایرانگردان و سایر گردشگران دارد، هر چند این جاذبه‌ها در چند سال اخیر سبب افزایش سفر برخی هموطنان به نیکشهر شده، اما هنوز به سبب ناآگاهی عموم از مزیت‌های گردشگری لاشار، این بخش از دید گردشگران و دوستداران طبیعت به دور مانده است.

 

 

روستای "تنگ سرحه" و حاشیه رودخانه دائمی آن، آبشار "اوگینک"، آبشار "گلیک"، آبشار "ندگروگ"، آبشار "بغدر"، آبشار و آب گرم "شیرآباد"، نخلستان‌ها و باغ‌های لاشار از جاذبه‌های طبیعی این منطقه هستند؛ این در حالی است که ساخت جاده ترانزیتی چابهار- ایرانشهر- زاهدان- میلک و عبور آن از حوزه شهرستان نیکشهر، فرصت بسیار خوبی برای گردشگران فراهم کرده تا از مناظر طبیعی در روستاهای سرسبز بخش لاشار، دیدن کنند.

آبشارها و چشمه‌های آب گرم "شیرآباد" با مناظر زیبا و دیدنی رودخانه آن واقع در فاصله 15 کیلومتری محور ترانزیتی نیکشهر- ایرانشهر و در محل دوراهی شرق روستای "هیدوک" دهستان "پیپ" با طبیعت بکر و چشم‌اندازهای طبیعی و انواع پوشش گیاهی، وجود گیاهان دارویی، انواع پرندگان وحشی، نخلستان‌ها، چشمه‌های آب در دامنه کوه، رودخانه "تنگ سرحه" با داشتن صخره‌ها و استخرهای طبیعی و سرسبزی طبیعت آن از جذابیت‌های بخش لاشار است.

 

 

آبشار "اوگینک" در فاصله 3 کیلومتری غرب روستایی به همین نام با چشم‌اندازهای طبیعی، از مناطق بسیار دیدنی برای دوستداران کوهنورد و طبیعت‌گردان است. آبشار "گلیگ" به فاصله 1.5 کیلومتری محور ترانزیتی با آبشارهای پلکانی، حوضچه‌های طبیعی، صخره‌های رنگارنگ و انواع پوشش گیاهی، نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

 

 

از دیگر جاذبه‌های گردشگری بخش لاشار می‌توان به قلعه‌های تاریخی متعلق به دوران‌های مختلف از جمله قلعه "اسپکه"، قلعه "چانف"، قلعه "هریدوک" و قلعه "سرومیچ" اشاره کرد.

روستاهای سرسبز با انواع پوشش گیاهی و وجود داروهای گیاهی در سراسر حوزه بخش لاشار و دو طرف محور ترانزیتی چابهار- نیکشهر- ایرانشهر جلوه‌ای خاص به این منطقه بخشیده، به طوری که اکثر کسانی که از این محور تردد می‌کنند، ساعت‌ها به گشت و گذار در مناظر دیدنی و زمین‌های سرسبز و جمع‌آوری گیاهان دارویی می‌پردازند.

 

روستای "تنگ سرحه" در 60 کیلومتری شمال غربی نیکشهر واقع شده و 20  کیلومتر طول دارد و جاده‌ای که از این منطقه عبور می‌کندف با ارتقاع زیادی از حاشیه رودخانه که بعضاً در برخی از قسمت‌ها به بالای 40 متر از حاشیه رودخانه می‌رسد، به این منطقه جذابیت بیشتری بخشیده است.

وجود آب جاری و روان با چشمه‌های آب گرم، گونه‌های منحصر به فرد گیاهی که نادرترین آن گونه گیاهی گز روغن است، وجود باغات میوه، نخل‌های تنومند و زمین‌های شالیزار در حاشیه رودخانه به صورت پلکانی و وجود پل‌های تاریخی از جمله پل "دادشاه" با نمایی بسیار زیبا، از دیگر جاذبه‌ای این تنگه زیبای تاریخی است.

چشمه‌های آب طبیعی جاری از ابتدای روستا تا آبشارهای صخره‌ای که به صورت پلکانی در قله کوه قرار گرفته‌اند، نخلستان‌های زیبا، بیشه‌زارهای سرسبز، گونه‌های گیاه "گز روغن" در بالای کوه و زمین‌های سبز و معطر گندم و برنج از جمله قابلیت‌های این منطقه گردشگری است. روستای "تنگ سرحه" مکان بسیار خوبی برای خرید سوغات از جمله انواع صنایع دستی به ویژه سوزن‌دوزی، عسل کوهی، گیاهان دارویی و محصولات باغی تولیدی محلی است.

 

آب معدنی "چانف" درمان سنگ کلیه

دهستان "چانف" در 150 کیلومتری نیکشهر واقع شده و دارای چشمه‌های آب معدنی خاص است که آب آنها برای درمان امراض بسیار مفید است. مردم محلی این دهستان بر اساس تجربیات عینی اعتقاد دارند آب چشمه آب معدنی "چانف" درمان سنگ کلیه است و به طرز عجیبی سنگ کلیه را دفع می‌کند.

این دهستان از توابع بخش لاشار است ولی مردم این دهستان به دلیل نزدیکی مسافت و سهولت حمل و نقل جهت اکثر امورات روزانه از جمله اقتصادی، اجتماعی و درمانی خود را بیشتر با شهرستان ایرانشهر در ارتباط هستند.

 

انتهای پیام/

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
نظرات
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات دریافتی

آخرین اخبار

۱۳۹۷/۵/۹ - ۰۹:۳۶
دلنوشته سرلشکر جعفری/ همگان منتظرتصمیمات انقلابی رئیس جمهور هستند
فرمانده کل سپاه طی دلنوشته ای خطاب به رئیس جمهور تاکید کرد: همگان منتظر تصمیمات انقلابی رئیس جمهور منتخبشان هستند تا از این درگاه نور امیدی به دلهای با ایمانشان بتابد.
۱۳۹۷/۵/۸ - ۱۱:۱۰
دستگاه‌های قضایی با مفسدان اقتصادی برخورد انقلابی کنند/ مردم به عنوان مهمترین سرمایه انقلاب و نظام، از دستگاه قضایی پشتیبانی می‌کنند
سردار غیب‌پرور گفت: مردم خواستار برخورد قاطع و انقلابی مسئولان کشور با مفسدان اقتصادی هستند و قطعاً از اقدامات انقلابی مسئولان و دستگاه‌ قضایی حمایت می‌کنند.
۱۳۹۷/۵/۶ - ۰۶:۵۹
خسارت یک میلیاردی باران به شبکه برق رسانی سرباز و سراوان/سه کودک در سیلاب جنوب استان غرق شدند/ذخیره سازی 7میلیون متر مکعبی آب پشت سدهای سیستان و بلوچستان/چاه های استان جانی دوباره گرفت
بارش باران که از 25تیرماه در شهرستان های جنوبی سیستان و بلوچستان آغاز شده و همچنان به صورت پراکنده تداوم دارد، باعث طراوت طبیعت این مناطق شد و غبار را از چهره این استان شست.
۱۳۹۷/۵/۶ - ۰۵:۲۳
مدیریت حاشیه‌نشینی بدون حل مشکل مهاجرت ممکن نیست/ ایجاد اشتغال پایدار حلال مشکلات استان/اشتغال پایدار زمینه ساز تامین امنیت است/ تامین امنیت، پیش فاکتور حل مشکلات روستاییان
سرپرست پیشگیری های امنیتی و وضعی دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان گفت: مسئولان باید از نزدیک با مشکلات روستائیان و حاشیه نشینان مناطق مختلف استان آشنا شوند و این مهم نیز تنها با حضور در جمع آنان می...
۱۳۹۷/۵/۶ - ۰۵:۰۵
کورین نقطه طلاقی شهادت و ذلت/حافظان امنیت تا ابد زنده و جاویدهستند/حفاظت از میهن وظیفه هر ایرانی است
علمای اهل سنت سیستان و بلوچستان با تبریک و تسلیت شهادت دو تن از حافظان امنیت در منطقه کورین، گفتند: امنت امروز حاصل جان فشانی و گذشت غیور مردان و فرزندان پاک انقلاب است و همه باید برای حفظ این امنیت ت...
۱۳۹۷/۵/۵ - ۲۰:۱۷
شهادت یک مرزبان در مرز جکیگور + تصویر
شهید مجتبی عارفی از پرسنل هنگ مرزی جکیگور حین خدمت‌رسانی به مرزبانان و پاسداری از مرز‌های جمهوری اسلامی ایران در هنگ مرزی جکیگور آسمانی شد.
۱۳۹۷/۵/۳ - ۰۶:۳۲
فعالیت گروهک های معاند و حمل سلاح های غیرمجاز بزرگترین مشکل منطقه/بازگشایی گذرگاه های مرزی نقش مهمی در بهبود معیشت و افزایش امنیت دارد/راهکارهای پیشگیرانه باید در کنار موارد تنبیهی به کارگیری شود
دادستان شهرستان سرباز گفت: استفاده از ظرفیت گذرگاه های مرزی میتوان نقش مهمی در بهبود معیشت مردم داشته باشد و جلوی پیوستن جوانان این منطقه به گروهک های معاند را سد کند.
۱۳۹۷/۵/۳ - ۰۶:۲۰
حفظ حجاب بهترین راه برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی/عفاف و حیا، تنها مختص زنان نیست/ ترویج بی حجابی از مهمترین نقشه های استکبار جهانی است
معاون فرهنگی دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان گفت: حجاب و عفاف بهترین راه برای دوری از گناه و حفظ خانواده ها از آسیب های اجتماعی است و تضمین کننده امنیت روانی جامعه می‌باشد.
۱۳۹۷/۵/۲ - ۰۹:۰۰
لزوم آسفالت 700 کیلومتر از راه‌های روستایی
سرپرست فرمانداری شهرستان سرباز گفت: 700 کیلومتر از راه‌های روستایی این شهرستان نیازمند تخصیص اعتبار، زیرسازی و آسفالت هستند.
۱۳۹۷/۵/۲ - ۰۸:۲۸
شورای نگهبان چشم بیدار ملت و حافظ نظام اسلامی/شورای نگهبان نمادی از مردم سالاری دینی است
نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: جایگاه ویژه شورای نگهبان موجب شده تا به عنوان بهترین نگهبان در برابر نقشه های دشمنان عمل کرده و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را از آسیب های دا...
بیشتر

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها