جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸
سرویس : تولیدی
زمان : ۱۳۹۶/۱۲/۲۰ - ۰۷:۱۶
شناسه خبر: ۴۲۹۱۱۵
 
گزارش پاپایا از گذرگاه های صادراتی که اسیر چنگال واردات شدند؛
مناطق آزاد رونق بخش صادرات یا سکوی قاچاق کالا/ قاچاق، اتهامی نابجا به مناطق آزاد تجاری است
مناطق آزاد تجاری که با هدف رونق بخشیدن به صادرات و جذب سرمایه گذاری خارجی ایجاد شده بود این روزها به بازارهای بزرگ و مناطقی برای واردات کالاهای خارجی تبدیل شده است.

به گزارش پاپایا ، «مناطق آزاد را می‌بینید غصه‌دار می‌شوید؛ حق هم دارید» آری اینها جملات انتقادی رهبر حکیم انقلاب درباره مناطق آزاد است مقام معظم رهبری  در بیانات نوروزی سال 96 در جمع زوار حرم مطهر رضوی بار دیگر با اشاره بر اینکه قاچاق کالاها بسیار مهم است بر لزوم توجه به آن تاکید کردند و اظهار داشتند: گفته می‌شود 15 میلیارد دلار صرف قاچاق می‌شود، این عدد، حداقلی است که امروز گفته می‌شود؛ این خیلی رقم بالایی است،  تا 20 میلیارد و 25 میلیارد هم گفته می‌شود! اینها ضربه‌ به اقتصاد کشور است، جلوی قاچاق باید گرفته بشود. البته آن کسانی که مسئول مبارزه‌ با قاچاقند، سوراخ دعا را گم نکنند! ما می‌گوییم بروید با باندهای قاچاق مبارزه کنید، من می‌گویم از مبادی رسمی کشور که جنس قاچاق وارد می‌شود، آن کسی که مأمور این کار است، خیانت نمی‌کند، [بلکه] کوتاهی می‌شود، خیانت نیست، آنچه از مرزهای غیررسمی وارد می‌شود که بحث دیگری است یا از مناطق آزاد همین‌جور  باید جلوی اینها گرفته بشود و می‌توانیم.

این بیانات حکیمانه رهبر معظم انقلاب همچون زنگ خطری در کشور به صدا در آمده و توجه همه را به سوی دروازه های قاچاق کالا جلب کرد، به گونه ای که در سال گذشته کشمکش زیادی در دولت بر سر قاچاق از مناطق آزاد اتفاق افتاد،  محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت در صحبت ها و مصاحبه های خود درباره ورود کالای قاچاق از مناطق آزاد تاکید داشت و اعلام کرد که بیشتر حجم قاچاق از مبادی رسمی و قانونی به کشور وارد می شود به گونه ای که مناطق آزاد تجاری نیز به دلیل شرایط خاص خود  به یکی از همین مبادی رسمی و قانونی تبدیل شده‌ است.

این گفته های وزیر صنعت، معدن و تجارت با عکس العمل ها و پاسخ های متفاوتی روبه رو شد تا جایی که اکبر ترکان در پاسخ به گفته های نعمت‌زاده   در خصوص انتقادات وی از عملکرد ضعیف مناطق آزاد و حجم بالای قاچاق در این مناطق، موضع انفعالی گرفته و در جمع خبرنگاران در پاسخی تند گفت: خجالت می‌کشم راجع به نعمت‌زاده حرفی بزنم و توصیه می‌کنم به ایشان که بی‌هوا حرف نزنند که من از کوره درنروم.

وی همچنین در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا در مناطق آزاد به راحتی قاچاق رخ می دهد، اظهار کرد: قاچاق در مناطق آزاد اتفاق نمی‌افتد، در واقع  قاچاق زمانی رخ می‌دهد که از مرز گمرک عبور می‌کند و وارد سرزمین اصلی می‌شود که در این مورد به خصوص نیز باید مسئولان گمرک و نیروی انتظامی پاسخگو باشند.

 

مناطق آزاد تجاری از تولد تا میان سالی

شاید برای بسیاری این سوال پیش آمده باشد که اصلا مناطق آزاد به چه معنا بوده و از کجا آمده اند،  با نگاهی به تاریخ پیدایش مناطق آزاد خواهیم فهمید که چیزی در  حدود سه دهه پیش مناطقی در مرزهای کشور برای تجربه نوعی جدید از تجارت  شکل گرفت تا به گفته کارشناسان اقتصادی در آن زمان از هفت دولت آزاد باشند و یا به اصطلاح دیگر از حقوق گمرکی، مالیات بر ارزش افزوده، ثبت سفارش، کارت بازرگانی و نیز سود بازگانی که برای تجار چه وارد کننده و چه صادر کننده در نظر گرفته می شود معاف شوند تا با یک برنامه درست و ایجاد فضای مناسب موجب توسعه و رشد اقتصادی  از طریق جذب سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه تولید و صادرات شود.

این مناطق که به سرعت به مناطق آزاد مشهور شدند، از همان ابتدای امر قرار بود پیش‌قراول جذب سرمایه‌گذاری خارجی و نیز پمپی برای پمپاژ کالاهای داخلی به خارج و رونق بخش صادرات برای کشور باشند؛ اما امروز که در آستانه ۲۵سالگی تاسیس این مناطق در کشور هستیم نه تنها خبری از پمپاژ  کالاهای داخلی به خارج نیست بلکه بر عکس ورق برگشته و این مناطق آزاد تبدیل به محلی برای واردات 100درصدی شده اند به گونه‌ای که به گواه مسئولان تراز اول کشور، نمایندگان مجلس و نیز اقتصاددانان برتر ایرانی، این مناطق به کاتالیزور یا همان پمپ بزرگ واردات تبدیل شده‌اند تاجایی که به سرعت هر چه تمام‌تر، در تسهیل امر واردات و نیز جولان کالاهای خارجی، به خصوص کالاهای چینی موفق عمل کرده‌ و حتی به دروازه های قاچاق تبدیل شده اند.

با توجه به اینکه بر اساس قانون مناطق آزاد تجاری و صنعتی با وجود اینکه جزئی از خاک ایران هستند اما  جزو قلمروی گمرکی کشور محسوب نمی‌شوند  در واقع صادرات و واردات این مناطق، مشمول مقررات صادرات و واردات مناطق آزاد تجاری و صنعتی  است، شاید هیچ کس در سال 1372 که این مناطق با تصویب قانون چگونگی تشکیل و اداره مناطق آزاد تجاری و صنعتی ایجاد شدند نمی تواند تصور کند که سرانجام آن به اینجا خواهد رسید، نقاطی که با هدف اولیه توسعه اقتصادی خود منطقه و محدوده اطراف آن با استفاده از تشویق سرمایه ‌گذاری بود نه ‌تنها در تحقق اهداف پیش ‌بینی شده برای خود موفق نبوده‌اند بلکه زمینه بروز برخی مفاسد اقتصادی کلان و مخرب را در کشور فراهم کرده‌اند و همچنان نیز به اقتصاد شکننده ایران آسیب می رسانند.

کارنامه عملی این مناطق نشان دهنده این حقیقت است که نه تنها نتوانستند عاملی برای رشد صادرات کشور به حساب آیند بلکه موجب افزایش بی‌ رویه واردات و حتی قاچاق کالا به کشور شدند و به قول برخی کارشناسان، مناطق آزاد دروازه‌ای قانونی برای ورود کالاهای عمدتا بی‌کیفیت خارجی به ایران شده اند که با رونق این نوع فعالیت‌ها، شاهد کاهش توان تولید داخلی و بیماری فراگیر در این صنعت بوده‌ایم تا جایی که صدای بسیاری از کارشناسان داخلی و مسئولین دولتی و اعضای مجلس نیز در آمده و حتی در برخی اظهار نظرها صحبت از تصویب قانونی برای  نظارت مجلس بر این مناطق و یا  تحقیق و تفحص نمایندگان مجلس شورای اسلامی به میان آمده است تا در بهبود روند فعالیت مناطق آزاد تاثیر به‌سزایی داشته باشد و در واقع موجب نجات این مناطق از بحران واردات بی رویه و قاچاق شود.

 

 مناطق آزاد به سیبل قاچاق کالا تبدیل شده اند 

چندی پیش مرتضی بانک با اشاره به اینکه بر اساس قانون برنامه ششم توسعه کل کشور، شورای عالی مناطق آزاد به وزارت اقتصاد و دارایی منتقل شده است، اظهار کرد: در واقع این مصوبه مجلس شورای اسلامی محسوب می‌شود و ما نیز موظف به اجرایی کردن آن بودیم البته به نظر من این کار سودمند بوده و  برخی مزیت های خاص نیز دارد که می توان  از آن بهره برد با این حال ممکن است که برخی‌ها تصور کنند با این اقدام که امکان دارد فعالیت های شورای عالی مناطق آزاد را محدود کند.
وی با تاکید بر اینکه انتقال شورای عالی مناطق آزاد به وزارت اقتصاد و دارایی باعث تقویت ارتباط بین مناطق آزاد و مجلس خواهد شد، افزود: با این حال مدیران مناطق آزاد بر اساس قوانین و حکم رئیس جمهور انتخاب می‌شوند و در شرایط خاص خود اقدامات لازم را انجام می دهند از سوی دیگر دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد مجموعه هماهنگ‌کننده و نظارتی کرد زیر نظر وزارت اقتصاد و دارایی فعالیت می‌کنند و در این زمینه مشکلات زیادی ایجاد نمی‌شود.
مشاور رییس جمهور در خصوص قاچاق کالا از مناطق آزاد، بیان کرد: مناطق آزاد در حال حاضر به سیبلی تبدیل شده است که همه موضوع قاچاق را به آن مرتبط می‌دانند این در حالی است که واردات کشور از این مناطق مشخص و محدود است.

مرتضی بانک با بیان اینکه رقم واردات کشور از مناطق آزاد هم عدد قابل توجهی نیست، خاطرنشان کرد: واردات از مناطق آزاد زیر نظر گمرک انجام می‌شود و در سال حدود ۳ میلیارد دلار از این مناطق واردات صورت می گیرد.
وی با بیان اینکه علاوه بر ۳ میلیارد دلار ارقام دیگری نیز از مناطق آزاد واردات صورت می‌گیرد، تصریح کرد: از سوی دیگر واردات دیگری نیز چون اقلام خریداری شده توسط مسافران در قالب کالاهای همراه مسافر و مواد اولیه کارخانه ها نیز از این مناطق وارد کشور می شود که رقم آن بالغ بر ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار است.

وی  با بیان اینکه سالانه ۱۵ میلیارد دلار قاچاق وارد کشور می شود، افزود: اگر فرض کنیم تمام 500میلیون دلاری که از مناطق آزاد وارد کشور می‌شود قاچاق است که نیست در برابر رقم قاچاق سالیانه مبلغ قابل توجهی محسوب نمی شود اما به نظر می رسد برنامه بر این است که پرچمی بلند تا لشکری نابود شود.

 

انتقال سازمان مناطق آزاد به وزارت اقتصاد چاره کار نیست

این سخنان از سوی مرتضی بانک در حالی بیان می شود که ناصر موسوی لارگانی با انتقاد از انتقال سازمان مناطق آزاد تحت نظارت وزارت اقتصاد، اظهار کرد: در یک سال گذشته که سازمان مناطق آزاد، تحت پوشش وزارت اقتصاد قرار گرفته، هیچ اتفاق مثبتی در بهبود عملکرد این سازمان و حل مشکلات اصلی و  رفع نگرانی های موجود رخ نداده است.
این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: در واقع دلیل اصلی انتقال سازمان مناطق آزاد به وزارت اقتصاد این بود که نمایندگان مجلس بتوانند عملکرد این سازمان را از طریق وزیر اقتصاد مورد پرسش و پاسخ قرار داده و به عنوان نماینده مردم بر آن نظارت کنند.
موسوی لارگانی با اشاره به این موضوع که دبیرخانه شورای مناطق آزاد در ابتدا حاضر به انتقال به وزارت اقتصاد نبوده، خاطرنشان کرد: دلیل اصلی اینکه امروز با گذشت 25 سال از تاسیس مناطق آزاد، آنان همچنان با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند این حقیقت است که  مناطق آزاد تجاری و صنعتی از فلسفه تاسیس خود که توسعه صادرات غیرنفتی بوده، فاصله گرفته و به دروازه واردات تبدیل شده اند.
نماینده مردم فلاورجان  ادامه داد: مناطق آزاد که قرار بود به دلیل معافیت‌های مالیاتی، محلی برای جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی باشد امروز در عین ناباوری به دروازه واردات کالا و حتی قاچاق تبدیل شده اند.

وی همچنین با اشاره به نتایج حاصل از تشکیل کمیته تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از مناطق آزاد، بیان کرد: من در تمامی این سه دوره اخیر که نماینده مجلس شورای اسلامی بوده‌ام  شاهد تشکیل کمیته تحقیق و تفحص از مناطق آزاد بوده ام اما متاسفانه به دلیل اینکه این موضوع، شامل گذر زمان شد تا کنون هیچ نتیجه ای نداشته و راه به جایی نبرده است.
موسوی لارگانی   با تاکید بر اینکه نظارت‌های بیشتر بر فعالیت مناطق آزاد تجاری و صنعتی لازم و ضروری است، خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی باید راهکار سریعی برای بهبود فعالیت‌های سازمان مناطق آزاد بی اندیشد تا قبل از اینکه دیر شود بتوانیم این مناطق را کنترل کرده و مشکلات آن را حل کنیم.


انکار قاچاق از مناطق آزاد تنها صورت مسئله را پاک می کند

علی ‌اکبر کریمی نیز  با تاکید بر اینکه نظارت بر مناطق آزاد به درستی انجام نمی شود، گفت: مناطق آزاد تجاری و مناطق ویژه اقتصادی حجم فعالیت زیادی دارند اما حجم واردات بسیار گسترده تر است که همین مهم و عدم نظارت درست موجب بروز مشکلات فراوانی شده است.
وی همچنین از واردات کالاهایی که بیشتر از طریق چمدانی و همراه مسافران انجام می شود خبر داد و افزود: این موضوع یکی از دغدغه‌های اصلی در این امر بوده و نیاز  نظارت بر این مناطق را دو چندان می کند تا در کمیسیون اقتصادی، مورد تحقیق و تفحص قرار گیرد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در برنامه ششم توسعه، برای رفع این دغدغه طی حکمی، دبیرخانه مناطق آزاد از ریاست جمهوری منتزع و به وزارت اقتصاد و دارایی داده خواهد شود تا وزیر اقتصاد به‌عنوان متصدی امور اقتصادی کشور هم سیاست‌گذاری ها و نظارت ها را در مناطق آزاد برعهده داشته و هم در قبال مجلس پاسخگو باشد.
وی با اشاره به اینکه باید به دلیل اصلی ایجاد هر یک از مناطق آزاد توجه شود، خاطرنشان کرد: هر یک از مناطق آزاد با هدف خاصی تأسیس شده‌اند، به طور مثال منطقه آزاد کیش با هدف ایجاد منطقه ای برای رونق گردشگری، منطقه آزاد قشم با هدفی کاملا صنعتی و یا چابهار با هدف افزایش  ترانزیت کالا ایجاد شدند و اینک نیز لازم است تا سیاست های موجود و سرمایه‌گذاری‌ها در راستای باشد تا این مناطق به هدف اصلی خود برسند.

کریمی با تاکید بر اینکه واردات کالا از مناطق آزاد یک معضل جدی است، تصریح کرد:  در مناطق آزاد در طی سال‌های مختلف، میلیاردها تومان واردات صورت گرفته و عدم نظارت صحیح موجب شده تا این مناطق بهترین مکان برای واردات و قاچاق کالا باشد اگرچه متولیان و مسئولان مناطق آزاد بحث قاچاق را انکار می‌کنند اما در واقع این مناطق مراکزی برای قاچاق نیز هستند.

وی عنوان کرد: دولت یک لایحه را به مجلس در مورد افزایش تعداد مناطق آزاد ارائه داد که 6 منطقه جدید آزاد و 12 منطقه ویژه اقتصادی پیشنهاد شد که در بررسی های این لایحه در مجلس سختگیرانه عمل شده، بطوریکه از دولت خواسته شد تا محدوده دقیق این مناطق مشخص شود.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مناطق آزاد باید مکمل اقتصاد ملی باشند، عنوان کرد: مدیریت واردات یکی از الزامات اقتصاد ملی است و نباید نسبت به این اتفاق در مناطق آزاد بی توجه بود و این موضوع در تأسیس مناطق آزاد جدید با جدیت پیگیری خواهد شد.

 

مناطق آزاد همچون نامش، آزاد از هر دولت و قانونی هستند 

از سوی دیگر رئیس کارگروه صنعت کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مناطق آزاد همان گونه ای که از نامشان پیداست از قوانین اقتصادی حاکم بر کل کشور آزاد هستند اما این آزادی به معنای تخلف و یا عدم شفافیت در عملکرد آنها نیست بلکه این مناطق موظف به اجرای کامل قوانین مصوب شده مربوط به آنها هستند.
 ملکی در پاسخ به این پرسش که آیا مناطق آزاد به محلی امن  برای واردات غیرقانونی و قاچاق کالا تبدیل شده، گفت: در واقع قاچاق پدیده شوم و مخربی بوده که دامن صنایع کشور را  گرفته و منشا اصلی آن، سودجویی برخی افرادی است که  اقدام به واردات غیرقانونی می‌کنند.
 

لزوم اعلام آمار واردات از مناطق آزاد

محمدحسین برخوردار درباره قاچاق از مناطق آزاد با تاکید بر اینکه مرزهای گمرک نباید بین مناطق آزاد و سرزمین اصلی باشد، اظهار کرد: اکنون آمار واردات کالا به مناطق آزاد گفته نمی‌شود و فقط بخشی از میزان خروجی آن نیز در گمرک ثبت می‌شود. به نظر می‌رسد برخی سودجویان از در‌های پشتی مناطق آزاد، گمرک را دور می‌زنند و کالای غیرقانونی خود را به سرزمین اصلی می‌آوردند.

این عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: وقتی آمارها شفاف نباشد قطعا بروز مشکلاتی مانند قاچاق، طبیعی به نظر می‌رسد برای مقابله با این موضوع، گمرک باید به عنوان مرز اصلی شناخته شود و اگر کالایی بدون تعرفه هم قرار است وارد شود در آمارهای گمرک ثبت شده تا میزان واردات رسمی از غیررسمی نمایان شود.

این فعال اقتصادی ادامه داد: تجهیزات گمرک، ضعیف است و امکان بازرسی همه کانتینرها نیست. ضمن این که احتمال دارد خلاف اظهاری در این بخش اتفاق بیفتد. به عنوان مثال فردی وان حمام وارد می‌کند و درون آن لوازم آرایشی و بهداشتی قرار داده، اما امکان بازرسی آن نیست.

وی تاکید کرد: به طور معمول مناطق آزاد برای جذب مشتری چه در بخش واردات که بسیار زیاد هستند و چه صادرکنندگانی که قلیل‌اند، تسهیلاتی در نظر می‌گیرد اما خروجی کار این شده که قاچاق به سهولت وارد کشور شود.

 

معضل مناطق آزاد، یک بار برای همیشه حل شود

رئیس مجمع واردات هم درباره نقش مناطق آزاد در قاچاق کالا، بیان کرد:آنچه اهمیت دارد این است که تناقضات در فضای اقتصادی کشور برطرف شود و قضیه مناطق آزاد یکی از این تناقضات است که ریشه در این دولت یا آن دولت ندارد.

علیرضا مناقبی افزود: مناطق آزاد باید ضابطه‌مند حرکت کنند و مبنای آن تسهیل تجارت قانونی و کمک به انتقال تکنولوژی تولید باشد. متاسفانه مسائلی از قبیل رانت و کوتاه‌نظری‌ها سبب شده مناطق آزاد از هدف اصلی آن منحرف شود.

این کارشناس اقتصادی با بیان این که باید مناطق آزاد را مبتنی بر اصول علم اقتصاد تعریف کرد، گفت:‌ در این ارتباط آنچه مهم است الگوگیری از نمونه‌های موفق جهانی است. چراکه رویکرد مناطق آزاد یک رویکرد جهانی است و خاص کشور ما نیست.

وی افزود: کشورهای دنیا برای بازار مصرف خود حرمت قائل هستند و ضمن توجه به تسهیل تجارت، مشوق‌هایی را در نظر می‌گیرند که واردات در مسیر توسعه داخلی و رفاه اجتماعی صورت می‌گیرد. در ضمن شفافیت مالی و اقتصادی نیز یکی از مهم‌ترین اصولی است که در مناطق آزاد باید مدنظر باشد.

رئیس مجمع واردات اضافه کرد: به طور کلی هر فعالیتی، اگر از دایره شفافیت خارج شود و به غبارآلود شدن فضای کسب‌وکار بینجامد، فعالیتی عبث و آسیب‌رسان به اقتصاد کشور تلقی می‌شود.

این فعال بازرگانی افزود: متاسفانه مناطق آزاد در همه دولت‌ها تبدیل به حیاط خلوت بخش‌های خاص اقتصاد کشور شده‌اند و بالاخره یک‌بار برای همیشه باید به این موضوع به صورت ریشه‌ای رسیدگی شود. البته در این مسیر باید نقش بخش خصوصی و پیشنهادات فعالان اقتصادی مدنظر قرار گیرد.

وی اظهار کرد: مجمع واردات پیشنهاد می‌کند کمیته ویژه این موضوع با حضور نمایندگان بخش خصوصی ایجاد شود. باید مناطق آزاد برای واردکنندگان شناسنامه‌دار تبدیل به کانون پشتیبانی برای توسعه تجارت خارجی شود نه این که بهانه‌ای برای بهره‌برداری از بخش‌های خاکستری قوانین باشد.

 

قاچاق، اتهامی نابجا به مناطق آزاد تجاری است

مدیرعامل منطقه آزاد تجاری چابهار در گفت و گو با خبرنگار پاپایا ، با اشاره به تاکید مسئولان نسبت به توسعه سواحل مکران اظهار داشت : توسعه سواحل مکران، مورد تاکید مقام معظم رهبری است و توسعه سواحل مکران و توسعه بنادر چابهار یکی از مگاپروژه‌های دولت دوازدهم محسوب می‌شود رویکرد دولت نیز تمرکز بر تقویت ظرفیت های داخلی است که در این راستا حمایت از واحدهای تولیدی و اماکن در حال ساخت یا واحدهای عرضه مواد اولیه مستقر در منطقه به جدیت مدنظر شورای عالی مناطق آزاد بوده و پیگیری می شود.

وی افزود: همچنین برای حمایت از تولید ملی اراده جدی بر تمرکز تولید و کاهش تجارت برپایه واردات در  منطقه آزاد تجاری چابهار وجود دارد به طور مثال در حوزه کالاهای همراه مسافر در سال 96 با 23درصد کاهش واردات و افزایش 20درصدی درآمد مواجه بوده ایم، همچنین آمارها نشان می دهد که مواد اولیه وارد شده در 9 ماهه ابتدای سال جاری از طریق منطقه آزاد تجاری چابهار نسبت به سال گذشته و مدت مشابه با رشدی 700درصدی روبه رو بوده است.

 عبدالرحیم کردی با اشاره به اقدامات انجام شده برای مبارزه با قاچاق کالا، بیان کرد: متاسفانه یکی از همجه‌های سنگینی که در چند سال گذشته علیه مناطق آزاد صورت گرفته اتهام ورود کالای قاچاق از این مناطق است  اگر آمار و ارقام مربوط به ورود کالا را از مناطق آزاد با حجم کل قاچاقی که به صورت رسمی و غیر رسمی مقایسه کنیم، عدد غیر قابل استنادی به دست می آید و مشخص است که این اتهامات به مناطق آزاد نابجاست هرچند نگاه این منطقه در این حوزه، پیشگیرانه و نه صرفاً برخوردی می باشد که در این راستا سیاست هایی نیز مدنظر بوده و محقق شده است  به گونه ای که هر کالایی که در منطقه تولید شود عوارض کالایی آن برای ورود دو برابر می شود گه این این امر تنها در راه تقویت حمایت تولید داخلی است.

وی با تاکید بر اینکه منطقه آزاد چابهار محلی برای قاچاق کالا ندارد، تصریح کرد: از آنجایی که منطقه آزاد چابهار در هیچ نقطه ای مرز آبی، هوایی و خشکی ندارد نمی تواند محلی برای قاچاق باشد و این  به آن معناست که دریا در اختیار سازمان بنادر و مرز خشکی در اختیار نیروی انتظامی است اگر قاچاقی بخواهد صورت بگیرد از طریق منطقه آزاد نمی‌تواند باشد.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با اشاره به سرمایه گذاری های انجام شده در این منطقه اظهار داشت: در حال حاضر مجموعه کارگاهی سایت پتروشیمی 1000 هکتاری آماده به کار شده‌اند و سه مجموعه پتروشیمی عملیات ساخت را در آن منطقه شروع شده و همچنین براساس طرح جامع فولاد کشور، هدف بعدی ما این است که تولید فولاد به سمت حاشیه دریا برود و از این رو تولید 10 میلیون تن هم هدفگذاری شده است.

کردی با بیان اینکه مجموعه تولید 1.6 میلیون تن در حال ساخت است، اظهار داشت : منابع این پروژه از طریق صندوق ذخیره ارزی فراهم شده است. همچنین مجموعه دوم فولادی یک پروژه مشارکتی با یک شرکت کره‌ای است که در حال حاضر مجوزهای قانونی سرمایه گذاری آن صادر شده است.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار ادامه داد: خوشبختانه در دولت یازدهم اتفاق بسیار بزرگی که رخ داد این بود که برای هر منطقه ماموریت ویژه‌ای تعریف شد و برای تحقق این ماموریت خاص هم ابزارهای خاصی تعریف شد.
وی با بیان اینکه رویکرد عمومی در مناطق از تجارت به تولید تغییر پیدا کرده است، گفت: تنها در مناطق آزاد چابهار در سال گذشته، تولیدات داخل منطقه 45 درصد رشد داشت و همچنین قراردادهای سرمایه گذاری ها برای راه اندازی واحدهای تولیدی به 170 فقره قرارداد رسید.

 

سیستان و بلوچستان پیشرو در مقابله با قاچاق کالا

محمدعلی حمیدیان نیز در گفت و گو با خبرنگار پاپایا ، بر سیاست های مرتبط با شکل گیری مناطق آزاد و جرم انگاری قاچاق کالا تاکید کرد  و اظهار داشت: فلسفه جرم انگاری قاچاق کالا، حمایت از تولید داخلی، ارتقاء درآمد ملی و ایجاد موازنه مثبت در تجارت ، افزایش ذخایر ارزی و تولید اشتغال و کاهش نرخ تورم است.

 وی افزود: قاچاق کالا موازنه ی اقتصادی را بر هم می زند و فرصت های اشتغال در جامعه ی مبدأ را نیز تهدید می نماید، از سویی در برخی سیاست ها  و رویه های اجرایی با برخی موازی کاری ها و نا همسویی های بنیادی مواجه هستیم که هم در  بسترهای  تقنینی و هم در رویه های اجرایی و قضایی محسوس و مداخله گر می باشد.

معاون رئیس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان با تاکید بر اینکه باید در برخورد با قاچاق از رویکرد پیشگیرانه سود جست، بیان کرد: هر چند شیوه ی مقابله با  پدیده قاچاق متنوع و متکثر می باشد اما  با عنایت به مطالعات انجام شده ، موفق ترین رویکرد در کاهش فراوانی قاچاق، تمرکز بر اقدامات پیشگیرانه و  بازدارنده است، از سوی دیگر توسعه   سامانه های هوشمند و اهتمام بر تحقق کامل فصل دوم قانون مبارزه با قاچاق کالا یک ضرورت حایز اهمیت و گریز ناپذیر است.

حمیدیان اذعان داشت:  امسال اقدامات خوبی در مقابله با قاچاق انجام گرفته تا جایی که کالاهای اولویت دار قاچاق در سیستان و بلوچستان شناسایی شده و  با  برگزاری جلسات متعدد در خصوص پیشگیری از قاچاق کالاهای هدف توانسته ایم آمار کشفیات این حوزه را به نحو چشمگیری افزایش داده و عرضه آن در  بازارهای هدف را محدود  کنیم.

وی با اشاره به اینکه بیکاری عامل اصلی قاچاق در استان است، خاطرنشان کرد: خوشبختانه فضای عمومی استان در راستای پیشگیری از قاچاق کالا یک بستر ایده آل بوده و پیشگیری از قاچاق کالا با هدف حمایت از معیشت اهالی استان و بهبود فرصت های کسب و کار یک گفتمان غالب است، هر چند نمی توان این واقعیت را نادیده گرفت که فقدان فرصت های اشتغال در استان سیستان و بلوچستان و صنایع تولیدی و کشاورزی از عوامل اصلی گرایش به قاچاق کالا در این منطقه می باشد.

 

باید از ظرفیت های خاص مناطق آزاد درست استفاده شود

علیرضا ساوری نیز در گفت و گو با خبرنگار پاپایا ، با اشاره به دغدغه قاچاق کالا از منطقه آزاد چابهار، اظهار داشت: یکی از دغدغه های اصلی قوه قضاییه تفکیک بین علل دور و نزدیک ارتکاب قاچاق کالا و تمرکز در سیاست گذاری های مرتبط با علل تسهیل‌ گر قاچاق کالا است.

وی با اشاره به عملکرد دستگاه قضا در سیستان و بلوچستان در مقابله با قاچاق کالا،  ابراز داشت: خوشبختانه ماحصل فعالیت ها و مصوبات کار گروه استان در این حوزه منتج  به نتایج ارزشمندی شده و استان سیستان و بلوچستان در زمره ۵ استان موفق کشور در امر قاچاق کالا و ارز محسوب می شود.

مدیرکل پیشگیری ‌های وضعی قوه قضاییه در پایان با تاکید بر اینکه باید برای مقابله با واردات بی رویه و قاچاق کالا از مناطق آزاد زیرساخت های موجود تقویت شده و نظارت بیشتری اعمال شود، تصریح کرد: همه دستگاه های مربوط  با حوزه قاچاق و مبارزه با این پدیده شوم باید دست به دست هم داده تا در کنار حمایت از تولید داخلی و افزایش توان صادرات کالاهای داخلی از طریق مناطق آزاد، موجب رونق اقتصادی شویم و امیدوارم  با توجه به زیرساخت های موجود در منطقه آزاد چابهار و ظرفیت‌های ممتاز منابع انسانی مستقر در استان، چالش ‌های موجود در این حوزه نیز در آینده نزدیک رفع شود تا شاهد شکوفایی اقتصادی در استان سیستان و بلوچستان باشم.

 

 

انتهای پیام/

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
نظرات
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات دریافتی

آخرین اخبار

۱۳۹۷/۵/۹ - ۰۹:۳۶
دلنوشته سرلشکر جعفری/ همگان منتظرتصمیمات انقلابی رئیس جمهور هستند
فرمانده کل سپاه طی دلنوشته ای خطاب به رئیس جمهور تاکید کرد: همگان منتظر تصمیمات انقلابی رئیس جمهور منتخبشان هستند تا از این درگاه نور امیدی به دلهای با ایمانشان بتابد.
۱۳۹۷/۵/۸ - ۱۱:۱۰
دستگاه‌های قضایی با مفسدان اقتصادی برخورد انقلابی کنند/ مردم به عنوان مهمترین سرمایه انقلاب و نظام، از دستگاه قضایی پشتیبانی می‌کنند
سردار غیب‌پرور گفت: مردم خواستار برخورد قاطع و انقلابی مسئولان کشور با مفسدان اقتصادی هستند و قطعاً از اقدامات انقلابی مسئولان و دستگاه‌ قضایی حمایت می‌کنند.
۱۳۹۷/۵/۶ - ۰۶:۵۹
خسارت یک میلیاردی باران به شبکه برق رسانی سرباز و سراوان/سه کودک در سیلاب جنوب استان غرق شدند/ذخیره سازی 7میلیون متر مکعبی آب پشت سدهای سیستان و بلوچستان/چاه های استان جانی دوباره گرفت
بارش باران که از 25تیرماه در شهرستان های جنوبی سیستان و بلوچستان آغاز شده و همچنان به صورت پراکنده تداوم دارد، باعث طراوت طبیعت این مناطق شد و غبار را از چهره این استان شست.
۱۳۹۷/۵/۶ - ۰۵:۲۳
مدیریت حاشیه‌نشینی بدون حل مشکل مهاجرت ممکن نیست/ ایجاد اشتغال پایدار حلال مشکلات استان/اشتغال پایدار زمینه ساز تامین امنیت است/ تامین امنیت، پیش فاکتور حل مشکلات روستاییان
سرپرست پیشگیری های امنیتی و وضعی دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان گفت: مسئولان باید از نزدیک با مشکلات روستائیان و حاشیه نشینان مناطق مختلف استان آشنا شوند و این مهم نیز تنها با حضور در جمع آنان می...
۱۳۹۷/۵/۶ - ۰۵:۰۵
کورین نقطه طلاقی شهادت و ذلت/حافظان امنیت تا ابد زنده و جاویدهستند/حفاظت از میهن وظیفه هر ایرانی است
علمای اهل سنت سیستان و بلوچستان با تبریک و تسلیت شهادت دو تن از حافظان امنیت در منطقه کورین، گفتند: امنت امروز حاصل جان فشانی و گذشت غیور مردان و فرزندان پاک انقلاب است و همه باید برای حفظ این امنیت ت...
۱۳۹۷/۵/۵ - ۲۰:۱۷
شهادت یک مرزبان در مرز جکیگور + تصویر
شهید مجتبی عارفی از پرسنل هنگ مرزی جکیگور حین خدمت‌رسانی به مرزبانان و پاسداری از مرز‌های جمهوری اسلامی ایران در هنگ مرزی جکیگور آسمانی شد.
۱۳۹۷/۵/۳ - ۰۶:۳۲
فعالیت گروهک های معاند و حمل سلاح های غیرمجاز بزرگترین مشکل منطقه/بازگشایی گذرگاه های مرزی نقش مهمی در بهبود معیشت و افزایش امنیت دارد/راهکارهای پیشگیرانه باید در کنار موارد تنبیهی به کارگیری شود
دادستان شهرستان سرباز گفت: استفاده از ظرفیت گذرگاه های مرزی میتوان نقش مهمی در بهبود معیشت مردم داشته باشد و جلوی پیوستن جوانان این منطقه به گروهک های معاند را سد کند.
۱۳۹۷/۵/۳ - ۰۶:۲۰
حفظ حجاب بهترین راه برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی/عفاف و حیا، تنها مختص زنان نیست/ ترویج بی حجابی از مهمترین نقشه های استکبار جهانی است
معاون فرهنگی دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان گفت: حجاب و عفاف بهترین راه برای دوری از گناه و حفظ خانواده ها از آسیب های اجتماعی است و تضمین کننده امنیت روانی جامعه می‌باشد.
۱۳۹۷/۵/۲ - ۰۹:۰۰
لزوم آسفالت 700 کیلومتر از راه‌های روستایی
سرپرست فرمانداری شهرستان سرباز گفت: 700 کیلومتر از راه‌های روستایی این شهرستان نیازمند تخصیص اعتبار، زیرسازی و آسفالت هستند.
۱۳۹۷/۵/۲ - ۰۸:۲۸
شورای نگهبان چشم بیدار ملت و حافظ نظام اسلامی/شورای نگهبان نمادی از مردم سالاری دینی است
نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: جایگاه ویژه شورای نگهبان موجب شده تا به عنوان بهترین نگهبان در برابر نقشه های دشمنان عمل کرده و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را از آسیب های دا...
بیشتر

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها