یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸
سرویس : یادداشت
زمان : ۱۳۹۶/۵/۱۵ - ۰۱:۱۱
شناسه خبر: ۴۲۸۴۳۶
 
یادداشت/
تنهایى ترامپ در حمله به برجام‌
با روى کار آمدن دولت دونالد ترامپ، رفتارهاى خصمانه وى با ایران و به‌ویژه برجام شدت یافته و هر از چندگاه تهدیداتى را به‌عمل مى‌آورد؛ تهدیداتى که با واکنش به‌موقع و قدرتمند رهبرى معظم مواجه شده است.

به گزارش پاپایا، از همان زمان که توافق موسوم به برجام شکل گرفت؛ در برابر دیدگاه خوشبینانه‌اى که تصور مى‌کرد رفتار ایالات متحده تغییر یافته و با شکل‌گیرى برجام شاهد تغییر ماهیت گرگ‌گونه آمریکا خواهیم بود؛ مقام معظم رهبرى توصیه داشتند که در مذاکرات کاملا با توجه به تجربیات به‌دست‌آمده نگاه بدبینانه را واقع‌بینانه تلقى کرده و در نگارش متون در نظر بگیریم. اکنون به وضوح شاهد صحت این دیدگاه هستیم.

با روى کار آمدن دولت دونالد ترامپ، رفتارهاى خصمانه وى با ایران و به‌ویژه برجام شدت یافته و هر از چندگاه تهدیداتى را به‌عمل مى‌آورد؛ تهدیداتى که با واکنش به‌موقع و قدرتمند رهبرى معظم مواجه شده و آمریکا دریافت که نظام اسلامى در برابر رفتارهاى نابخردانه با قدرت عمل خواهد کرد.اخیرا نیز پس از آزمایش موشکى ایران به آن بهانه سعى کرد دایره تحریم‌ها را بگستراند.
در این‌راستا هیأت نظارت بر اجراى برجام با حضور تمامى اعضا به ریاست رییس جمهور تشکیل جلسه داد. در این جلسه پس از استماع گزارش‌هاى وزارت امور خارجه و سازمان انرژى اتمى، آخرین وضعیت قانون تحریمى جدید آمریکا و تبعات آن مورد بحث و بررسى اعضا قرار گرفت.
اعضاى هیأت نظارت، بر نقض تعهدات آمریکا در برجام به‌خصوص مفاد بندهاى 26 و 28 و 29 تأکید داشته و بر ضرورت پاسخ مقتدرانه، متناسب و هوشمندانه جمهورى اسلامى ایران به موضع‌گیرى‌هاى دولت آمریکا تأکید کردند. هیأت نظارت ضمن استقبال و حمایت از پیش‌نویس طرح قانون «مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستى آمریکا در منطقه» که در مجلس شوراى اسلامى در دست بررسى است، تصمیماتى را در 16 بند براى واکنش متناسب به تحریکات آمریکا اتخاذ کرد که متعاقبا توسط رئیس‌جمهور به دستگاه‌هاى ذى‌ربط ازجمله وزارت امور خارجه و سازمان انرژى اتمى ابلاغ خواهد شد.
رئیس مجلس شوراى اسلامى هم در این مورد گفت: درباره اعمال تحریم‌هاى جدید آمریکا باید شکایتى به شورا و کمیسیون مربوطه در این‌رابطه ارسال شود که این موضوع صورت‌گرفته است. رئیس مجلس شوراى اسلامى با بیان این‌که نقض برجام از سوى آمریکایى‌ها روشن است، گفت: آمریکایى‌ها به‌دنبال این هستند که مانع اجراى توافق هسته‌اى شوند و در این موضوع تردیدى نیست و شاید تصمیم آن‌ها براى تصویب قانون جدید به این خاطر این است که فضاسازى صورت بگیرد تا در ایران سرمایه‌گذارى کمترى انجام شود.در اجلاس G20 آقاى ترامپ به کشورهاى دیگر توصیه کرده بود تا در ایران سرمایه‌گذارى نکنند، که این‌گونه اظهارنظرها خلاف است و براساس برجام نباید چنین فضاسازى انجام شود، البته بیانگر این موضوع است که قصد آنان چیست، بنابراین ایران باید با قاطعیت و درایت به‌نحوى عمل کند که مانع از دستیابى آمریکایى‌ها به هدف‌شان شود.علاوه بر اقدامات انجام‌شده، کلیات طرحى درباره مقابله با اقدامات آمریکا در کمیسیون امنیت ملى و سیاست خارجى مجلس مصوب شده و این کمیسیون در حال بررسى جزئیات طرح مذکور است.
*    دیدگاه غرب در مورد اقدامات ترامپ‌
«ائلدار ممدوف» کارشناس سیاسى وزارت امور خارجه لتونى و مشاور سیاسى پارلمان اروپا در تحلیلى با اشاره به این‌که فدریکا موگرینى مسؤول سیاست خارجى اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام با ماموریت نظارت بر پیاده‌سازى برجام و گفت‌و‌گو با مقام‌هاى ایرانى درخصوص مسائل دوجانبه و منطقه‌اى به تهران مى‌رود، به اهمیت این سفر در سیاست این اتحادیه در قبال برجام پرداخت.
در این تحلیل آمده است: دلایل این امر نشانه‌هاى فزاینده از قصد ترامپ رئیس جمهورى آمریکا براى تخریب برجام به‌طورى‌که ایران متهم به نقض آن باشد، و مهم‌تر از آن مجبور بودن متحدان آمریکا به همراهى با واشنگتن براى مجازات ایران است.
از آن‌جایی‌که اتحادیه اروپا در میان متحدان ترامپ، با نفوذترین حامى برجام است، واشنگتن طبق سیاست سنتى خود، مثل نمونه جنگ عراق، با تفرقه انداختن میان آنان، برخى اعضا را براى حمایت از سیاست خود جلب خواهد کرد.
اما به نظر مى‌رسد این‌بار اتحادیه اروپا در حال آماده شدن براى مقابله با واشنگتن است.
یک دلیل این امر این است که برجام به‌درستى کار مى‌کند و حتى دولت ترامپ علی‌رغم نگرش خصومت‌آمیز خود در قبال ایران، پایبندى آن به برجام را تأیید کرد.
دلیل دیگر این است که برجام یکى از پیروزى‌هاى معدود اتحادیه اروپاست که اعضایش یک‌صدا آن‌را تأیید کرده‌اند. منازعات خاورمیانه، منبع عمده تروریسم و مهاجرت غیرقانونى به اروپا و تهدیدکننده امنیت و رفاه جوامع اروپایى است. اتحادیه اروپا براى بازیگرى در خاورمیانه نیاز به تعامل با ایران دارد و تداوم برجام و اعتمادى را که از آن حاصل مى شود به‌عنوان دروازه‌اى براى تعمیق همکارى با ایران مى‌بیند.
هم‌چنین اعضاى اتحادیه اروپا تجارت با ایران را نعمتى براى اقتصاد خود مى‌بینند. امانوئل مکرون از تأثیرات فرامنطقه‌اى تحریم‌هاى آمریکا علیه ایران انتقاد کرده و وزارت خارجه او خواستار واکنش هماهنگ اروپا به این اقدام واشنگتن شده است. از همین رو، فرانسه و به‌دنبال آن برخى دیگر از قدرت‌هاى اروپایى مثل آلمان و ایتالیا، متحد موگرینى در حفظ برجام خواهند شد.
از سوى دیگر؛ یک نویسنده یونانى گفته است که برجام یک توافق بین‌المللى است و پایبندى آمریکا به آن، محکى براى عمل این کشور به تعهدات بین‌المللى خود مى‌باشد.
خریستوس خلیجیاس نویسنده و تحلیل‌گر مسایل سیاسى بین‌المللى تأکید کرده است که برجام، زمینه رسیدن به صلح در منطقه خاورمیانه و تا حدودى جهان را فراهم آورده است و از آن‌جا که توافقى بین‌المللى است، تخطى ایالات متحده از آن، نشان خواهد داد که واشنگتن به تهعدات بین‌المللى خود عمل نمى‌کند و لطمه بزرگى به اعتبار آن خواهد زد. بنابراین بعید به نظر مى‌رسد که این کشور با اعتبار بین‌المللى خود بازى کند.
نشریه فارین پالیسى هم در گزارشى با اشاره به این‌که آزمایش‌هاى موشکى ایران نقض برجام نیست، نوشت: ایران هر زمان که بخواهد قادر است یک موشک بالستیک قاره‌پیما بسازد، چراکه تکنولوژى آن شبیه به موشک‌هاى ماهواره‌بر است و دونالد ترامپ نمى‌تواند هیچ‌کارى براى آن انجام دهد.
به نوشته نشریه فارین پالیسى، کارکنان دولت آمریکا دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور را متقاعد کردند تا تأیید کند که ایران به تعهداتش در توافق هسته‌اى که در دولت پیشین حاصل شد، پایبند است. ترامپ که از این نتیجه خرسند نیست، تلاش مى‌کند راه‌هایى براى نابودکردن آن پیدا کند.
ایران هفته گذشته یک موشک ماهواره‌بر به اسم سیمرغ پرتاب کرد که بخشى از یک برنامه براى استقرار ماهواره در فضا است. سیمرغ به خودى خود یک موشک بالستیک قاره‌پیما (ICBM) نیست اما تکنولوژى آن‌ها به‌شدت مشابه است.
این پرتاب‌ها به فضا نقض متن توافق هسته‌اى نیستند، برخلاف آنچه برخى مخالفان توافق ادعا مى‌کنند. متن این توافق، یعنى برنامه جامع اقدام مشترک در موضوع آزمایش‌هاى موشکى سکوت کرده است. از این‌رو قطعنامه 2231 شوراى امنیت سازمان ملل نیز که توافق را تأیید مى‌کند، لحن ادبیات تند قطعنامه‌هاى پیشین را آرام‌تر کرده است.
این قطعنامه از ایران تنها مى‌خواهد که از فعالیت‌هاى مرتبط با موشک‌هاى بالستیک که براى حمل کلاهک هسته‌اى طراحى شده‌اند، پرهیز کند و اصطلاح «با قابلیت حمل طراحى شده‌اند» نیز بسیار مبهم است و تقریبا معنایى ندارد. در واقع، حقیقت این است که توافق هسته‌اى هیچ محدودیتى بر برنامه موشکى ایران اعمال نمى‌کند، موضوعى که مخالفان به‌شدت روى آن تمرکز کردند.
«برنى سندرز» سناتور مستقل آمریکایی و کاندیداى ریاست جمهورى آمریکا هم با انتشار یک فایل ویدیویى در حمایت از توافق هسته‌اى ایران، نوشت: افراد پیشرو باید بسیج شوند تا همچنان که از قانون خدمات درمانى اوباماکر دفاع کردیم، از توافق هسته‌اى نیز حفاظت کنیم.
سندرز که از مدافعان پایبندى به توافق هسته‌اى است، پیشتر در پیام دیگرى علی‌رغم اعلام حمایت از تحریم علیه روسیه و کره شمالى، نسبت به رویکرد ترامپ به ایران ابراز نگرانى کرد.
وى در این پیام نوشت: پس از این‌که ترامپ گفته است که پایبندى ایران را به توافق هسته‌اى تصدیق نخواهد کرد، اکنون نگرانم که تحریم‌هاى تازه، آن (برجام) را به خطر اندازد.
سندرز هم‌چنین هنگام بررسى طرح تحریم ایران در سناى آمریکا که با حمله تروریستى به حرم امام خمینى(ره) و ساختمان مجلس همزمان شده بود، خواستار توقف بررسى به احترام قربانیان ترور در تهران شد.
وى در نطق خود در سناى آمریکا گفت: درست نیست در روزى که ایران قربانى تروریسم مى‌شود، با بررسى طرحى علیه این کشور به سوگوارى مردم ایران که در زمان حمله 11 سپتامبر براى قربانیان آمریکایى شمع روشن کردند، بی‌احترامى کنیم.
تحریم‌هاى ضد ایرانى و حملات واشنگتن به برجام، نگرانى برخى از مقام‌هاى سیاسى کنونى و پیشین آمریکا و هم‌چنین بسیارى از تحلیلگران سیاسى را نیز در پى داشته است.

انتهای پیام/

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
نظرات
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات دریافتی

آخرین اخبار

۱۳۹۷/۵/۹ - ۰۹:۳۶
دلنوشته سرلشکر جعفری/ همگان منتظرتصمیمات انقلابی رئیس جمهور هستند
فرمانده کل سپاه طی دلنوشته ای خطاب به رئیس جمهور تاکید کرد: همگان منتظر تصمیمات انقلابی رئیس جمهور منتخبشان هستند تا از این درگاه نور امیدی به دلهای با ایمانشان بتابد.
۱۳۹۷/۵/۸ - ۱۱:۱۰
دستگاه‌های قضایی با مفسدان اقتصادی برخورد انقلابی کنند/ مردم به عنوان مهمترین سرمایه انقلاب و نظام، از دستگاه قضایی پشتیبانی می‌کنند
سردار غیب‌پرور گفت: مردم خواستار برخورد قاطع و انقلابی مسئولان کشور با مفسدان اقتصادی هستند و قطعاً از اقدامات انقلابی مسئولان و دستگاه‌ قضایی حمایت می‌کنند.
۱۳۹۷/۵/۶ - ۰۶:۵۹
خسارت یک میلیاردی باران به شبکه برق رسانی سرباز و سراوان/سه کودک در سیلاب جنوب استان غرق شدند/ذخیره سازی 7میلیون متر مکعبی آب پشت سدهای سیستان و بلوچستان/چاه های استان جانی دوباره گرفت
بارش باران که از 25تیرماه در شهرستان های جنوبی سیستان و بلوچستان آغاز شده و همچنان به صورت پراکنده تداوم دارد، باعث طراوت طبیعت این مناطق شد و غبار را از چهره این استان شست.
۱۳۹۷/۵/۶ - ۰۵:۲۳
مدیریت حاشیه‌نشینی بدون حل مشکل مهاجرت ممکن نیست/ ایجاد اشتغال پایدار حلال مشکلات استان/اشتغال پایدار زمینه ساز تامین امنیت است/ تامین امنیت، پیش فاکتور حل مشکلات روستاییان
سرپرست پیشگیری های امنیتی و وضعی دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان گفت: مسئولان باید از نزدیک با مشکلات روستائیان و حاشیه نشینان مناطق مختلف استان آشنا شوند و این مهم نیز تنها با حضور در جمع آنان می...
۱۳۹۷/۵/۶ - ۰۵:۰۵
کورین نقطه طلاقی شهادت و ذلت/حافظان امنیت تا ابد زنده و جاویدهستند/حفاظت از میهن وظیفه هر ایرانی است
علمای اهل سنت سیستان و بلوچستان با تبریک و تسلیت شهادت دو تن از حافظان امنیت در منطقه کورین، گفتند: امنت امروز حاصل جان فشانی و گذشت غیور مردان و فرزندان پاک انقلاب است و همه باید برای حفظ این امنیت ت...
۱۳۹۷/۵/۵ - ۲۰:۱۷
شهادت یک مرزبان در مرز جکیگور + تصویر
شهید مجتبی عارفی از پرسنل هنگ مرزی جکیگور حین خدمت‌رسانی به مرزبانان و پاسداری از مرز‌های جمهوری اسلامی ایران در هنگ مرزی جکیگور آسمانی شد.
۱۳۹۷/۵/۳ - ۰۶:۳۲
فعالیت گروهک های معاند و حمل سلاح های غیرمجاز بزرگترین مشکل منطقه/بازگشایی گذرگاه های مرزی نقش مهمی در بهبود معیشت و افزایش امنیت دارد/راهکارهای پیشگیرانه باید در کنار موارد تنبیهی به کارگیری شود
دادستان شهرستان سرباز گفت: استفاده از ظرفیت گذرگاه های مرزی میتوان نقش مهمی در بهبود معیشت مردم داشته باشد و جلوی پیوستن جوانان این منطقه به گروهک های معاند را سد کند.
۱۳۹۷/۵/۳ - ۰۶:۲۰
حفظ حجاب بهترین راه برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی/عفاف و حیا، تنها مختص زنان نیست/ ترویج بی حجابی از مهمترین نقشه های استکبار جهانی است
معاون فرهنگی دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان گفت: حجاب و عفاف بهترین راه برای دوری از گناه و حفظ خانواده ها از آسیب های اجتماعی است و تضمین کننده امنیت روانی جامعه می‌باشد.
۱۳۹۷/۵/۲ - ۰۹:۰۰
لزوم آسفالت 700 کیلومتر از راه‌های روستایی
سرپرست فرمانداری شهرستان سرباز گفت: 700 کیلومتر از راه‌های روستایی این شهرستان نیازمند تخصیص اعتبار، زیرسازی و آسفالت هستند.
۱۳۹۷/۵/۲ - ۰۸:۲۸
شورای نگهبان چشم بیدار ملت و حافظ نظام اسلامی/شورای نگهبان نمادی از مردم سالاری دینی است
نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: جایگاه ویژه شورای نگهبان موجب شده تا به عنوان بهترین نگهبان در برابر نقشه های دشمنان عمل کرده و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را از آسیب های دا...
بیشتر

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها