یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸
سرویس : یادداشت
زمان : ۱۳۹۶/۴/۲۵ - ۱۳:۵۳
شناسه خبر: ۴۲۸۳۷۰
 
یادداشت/
حمایت از آرمان فلسطین؛ دلگرم کننده مدافعان حریم بیت المقدس
اگرچه سکوت مجامع بین‌المللی و ارائه تصویری متناقض در رسانه های غربی از آنچه در مسجدالاقصی روی داده، نمی‌تواند آتش مقاومت فلسطین را سرد کند اما حمایت از آرمان آنها مصداق اتحاد مسلمانان در قالب حبل المتین محسوب می‌شود.

به گزارش پاپایا، به نقل از تسنیم، بیت المقدس، سرزمینی که سرگذشتی به درازای تاریخ دارد به دلیل جایگاه مراکز مقدس در آن از اهمیت ویژه ای برای سه دین ابراهیمی اسلام، مسیحیت و یهودیت برخوردار است.

در جنگ های موسوم به جنگ های صلیبی، تسلط و حاکمیت بر سرزمین بیت المقدس هدف اصلی مبارزان دو طرف بود. اما با خاتمه این نبردها چالش میان پیروان ادیان مسیحی، اسلامی و یهودی به پایان نرسید تا جایی که از اوایل قرن بیست تا به امروز مناقشه بر سر آینده بیت المقدس و اماکن مقدسه موجود در آن تبدیل به بزرگترین چالش پیروان این ادیان با یکدیگر شد. در این میان برنامه ریزی صهیونیست ها برای اشغال فلسطین با کمک انگلستان از یک سو و سیطره بر منطقه مقدس مسجد الاقصی و قبه الصخره وضعیت مذکور را به مهمترین معضل دینی جهان تبدیل کرد. چنانکه عدم حل این بحران منجر به متاثر کردن دیگر سرزمین های اطراف فلسطین از این مناقشه و گسترش خشونت به این مناطق شد.

در دهه های پایانی قرن بیستم و زمانی که اعراب در چهار جنگ با ارتش اسرائیل، شکست خوردند، برخی از رهبران فلسطینی ها با ورود به فاز مذاکره و سازش با طرف اسرائیلی امید فلسطینی ها را در بیرون کردن متجاوزین از سرزمینشان کمرنگ کرد. لذا در واکنش به این وضعیت جوانان فلسطینی جریان «انتفاضه» را رقم زدند.

نکته مهم آنکه سازش و گفت‌وگو رهبران تشکیلات خودگردان فلسطین که زمینه ساز تقدیم بخشی از این سرزمین به صهیونیست ها بودند، به راه حلی برای رسیدن به تفاهمی دوجانبه نرسیده که یکی از علل اصلی آن مخالفت بدنه جمعیت فلسطین به پذیرش اشغال خاکشان بوده است.

در همین راستا علی رغم تحریم های اقتصادی و دارویی رژیم صهیونیستی علیه فسلطینیان، به شهادت رساندن آنها و تحمیل زندگی سخت جریان انتفاضه ادامه یافت و در سال 2015 انتفاضه سوم کلید خورد.

در جریان مقابله با فلسطین با تداوم حضور اشغالگران در سرزمینشان، موضوع بیت المقدس که در مذاکرات دهه 90 میان رهبران تشکیلات خودگردان با مقامات صهیونیستی نامشخص باقی ماند، تبدیل به نماد تداوم مبارزات فلسطینی ها شده است.

این شهر که به دلیل حضور مردم عرب مسلمان و یهودیان مهاجر به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شده، در سال های اخیر شاهد دست اندازی ها و اقدامات اسرائیل برای فشار بر مسلمانان و خارج کردن انه از بیت المقدس بوده است. در همین رابطه صهیونیست ها بدون در پیش داشتن موانع بین المللی و در میانه سکوت نهادهای حقوق بشری، سازمان ملل و مدعیان دموکراسی عرصه را بر مردم بخش شرقی بیت المدس روز به روز تنگ تر کرده اند.  به طوری که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر کنونی رژیم صهیونیستی رسما گفته است که یهودیان می توانند هر کجای بیت المقدس و از جمله بخش شرقی این شهر که عمدتا عرب نشین هستند مسکن بسازند.

در ادامه این روند جلوگیری از دسترسی آزاد به اماکن مقدس این شهر تاریخی از دیگر اقدامات اسرائیل برای انضمام مطلق بیت المقدس شرقی به سرزمین های تحت تصرف خود در فلسطین است. از این رو سال هاست که مسلمانان و مسیحیان کرانه باختری نتوانسته اند به مسجد الاقصی یا کلیسای القیامه راه یابند و حتی اجازه ورود به مسجد القصی برای اهالی بیت المقدس با شرط سنی بالای 45 سال است.

در شرایطی که صهیونیست ها تلاش دارند با اتکا به توسعه فیزیکی شهرک های یهودی نشین در این شهر مقدس و مهار راه های ارتباطی اعراب، حاکمیت خود را بر این منطقه توسعه و در نهایت قطعی سازند، جوانان فلسطینی فراتر از حصارهای امنیتی دست به اقداماتی می زنند که پیامش چیزی جز ادامه راه مقاومت نیست. 

صهیونیست ها در سال های اخیر قدس را به پادگان نظامی تبدیل کرده اند و اجازه ورود تعداد محدودی از مسلمانان را به مسجدالاقصی می دهند. نگرانی های امنیتی اسرائیل به دلیل ادامه جریان انتفاضه در بیش از دو دهه اخیر باعث شد تا مقامات این رژیم با ایجاد رعب و وحشت نظامی و ایست های بازرسی مختلف در بخش شرقی بیت المقدس و مسجدالاقصی به نوعی مانع تحرکات جوانان فلسطینی شوند. جوانانی که از زمان چشم گشودن به این دنیا زیر چکمه های صهیونیست ها بوده اند و حال با رها کردن رویای ساختن یک زندگی آرامتر در کشورهای دیگر برآن انند تا آزادی سرزمینشان بجنگند.

بنابراین این جوانان که نگران تسلط کامل صهیونیسم بر مسجدالاقصی و در نهایت بیت المقدس هستند رسالت خود را روشن نگه داشتن مشعل مقاومت می دانند. در این راستا انجام عملیات استشهادی سه جوان در مسجدالاقصی در جهت مقابله با نظامیان صهیونیست که به معنای عبور از سد امنیتی چند لایه آنها نیز است، ضربه ای به پیکره اهداف صهیونیسم در فلسطین به شمار می رود. حرکتی هرچند در محدوده ای کوچک اما اثرگذار که گویای عمق اندیشه جهاد و شهادت در درون مسلمانان فلسطینی و خط بطلانی بر همکاری های تشکیلات خودگردان با رژیم صهیونیستی است.

براین اساس محکوم کردن این عملیات شهادت طلبانه توسط محمود عباس که در ادامه مواضع سازکارانه اش صورت گرفت، آشکار کرد که سیاست های تشکیلات خودگردان تا چه اندازه با خواسته اصیل و مردمی فلسطین فاصله دارد.

در این میان اگرچه سکوت مجامع بین المللی و ارائه تصویری متناقض در رسانه های غربی از آنچه در مسجدالاقصی روی داده است، نمی تواند آتش مقاومت فلسطین را سرد کند اما حمایت از آرمان آنها علاوه بر آنکه دلگرم کننده مردم در بند این سرزمین خواهد بود مصداق اتحاد مسلمانان در قالب حبل المتین محسوب می شود.

بروز و گسترش روز افزون اختلاف میان کشورهای مسلمان که زمانی به شکل ایران هراسی و تفرقه میان حکومت های شیعی و سنی در منطقه از سوی صهیونیست ها و آمریکا پیگیری می شد امروز به صورت تنش های عمیق بین کشورهای عربی یک منطقه و یک سازمان مشاهده می شود. برخی حاکمان عرب منطقه غافل از آنکه اختلاف درون گروهی گام ابتدایی صهیونیسم برای اضمحلال مسلمانان و فروپاشی حکومت های اسلامی است، بیش از گذشته برای حفظ سلطنت خود دست به دامان آمریکا و حامیان اسرائیلی آن می شوند.

در این فضا پوشش خبری فعالیت های ضد صهیونیستی جوانان جان برکف فلسطین می تواند کمکی در جهت ادامه مقاومت و مقابله با طرح های صهیونیسم برای جهان اسلام باشد. 

انتهای پیام/

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
نظرات
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات دریافتی

آخرین اخبار

۱۳۹۷/۵/۹ - ۰۹:۳۶
دلنوشته سرلشکر جعفری/ همگان منتظرتصمیمات انقلابی رئیس جمهور هستند
فرمانده کل سپاه طی دلنوشته ای خطاب به رئیس جمهور تاکید کرد: همگان منتظر تصمیمات انقلابی رئیس جمهور منتخبشان هستند تا از این درگاه نور امیدی به دلهای با ایمانشان بتابد.
۱۳۹۷/۵/۸ - ۱۱:۱۰
دستگاه‌های قضایی با مفسدان اقتصادی برخورد انقلابی کنند/ مردم به عنوان مهمترین سرمایه انقلاب و نظام، از دستگاه قضایی پشتیبانی می‌کنند
سردار غیب‌پرور گفت: مردم خواستار برخورد قاطع و انقلابی مسئولان کشور با مفسدان اقتصادی هستند و قطعاً از اقدامات انقلابی مسئولان و دستگاه‌ قضایی حمایت می‌کنند.
۱۳۹۷/۵/۶ - ۰۶:۵۹
خسارت یک میلیاردی باران به شبکه برق رسانی سرباز و سراوان/سه کودک در سیلاب جنوب استان غرق شدند/ذخیره سازی 7میلیون متر مکعبی آب پشت سدهای سیستان و بلوچستان/چاه های استان جانی دوباره گرفت
بارش باران که از 25تیرماه در شهرستان های جنوبی سیستان و بلوچستان آغاز شده و همچنان به صورت پراکنده تداوم دارد، باعث طراوت طبیعت این مناطق شد و غبار را از چهره این استان شست.
۱۳۹۷/۵/۶ - ۰۵:۲۳
مدیریت حاشیه‌نشینی بدون حل مشکل مهاجرت ممکن نیست/ ایجاد اشتغال پایدار حلال مشکلات استان/اشتغال پایدار زمینه ساز تامین امنیت است/ تامین امنیت، پیش فاکتور حل مشکلات روستاییان
سرپرست پیشگیری های امنیتی و وضعی دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان گفت: مسئولان باید از نزدیک با مشکلات روستائیان و حاشیه نشینان مناطق مختلف استان آشنا شوند و این مهم نیز تنها با حضور در جمع آنان می...
۱۳۹۷/۵/۶ - ۰۵:۰۵
کورین نقطه طلاقی شهادت و ذلت/حافظان امنیت تا ابد زنده و جاویدهستند/حفاظت از میهن وظیفه هر ایرانی است
علمای اهل سنت سیستان و بلوچستان با تبریک و تسلیت شهادت دو تن از حافظان امنیت در منطقه کورین، گفتند: امنت امروز حاصل جان فشانی و گذشت غیور مردان و فرزندان پاک انقلاب است و همه باید برای حفظ این امنیت ت...
۱۳۹۷/۵/۵ - ۲۰:۱۷
شهادت یک مرزبان در مرز جکیگور + تصویر
شهید مجتبی عارفی از پرسنل هنگ مرزی جکیگور حین خدمت‌رسانی به مرزبانان و پاسداری از مرز‌های جمهوری اسلامی ایران در هنگ مرزی جکیگور آسمانی شد.
۱۳۹۷/۵/۳ - ۰۶:۳۲
فعالیت گروهک های معاند و حمل سلاح های غیرمجاز بزرگترین مشکل منطقه/بازگشایی گذرگاه های مرزی نقش مهمی در بهبود معیشت و افزایش امنیت دارد/راهکارهای پیشگیرانه باید در کنار موارد تنبیهی به کارگیری شود
دادستان شهرستان سرباز گفت: استفاده از ظرفیت گذرگاه های مرزی میتوان نقش مهمی در بهبود معیشت مردم داشته باشد و جلوی پیوستن جوانان این منطقه به گروهک های معاند را سد کند.
۱۳۹۷/۵/۳ - ۰۶:۲۰
حفظ حجاب بهترین راه برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی/عفاف و حیا، تنها مختص زنان نیست/ ترویج بی حجابی از مهمترین نقشه های استکبار جهانی است
معاون فرهنگی دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان گفت: حجاب و عفاف بهترین راه برای دوری از گناه و حفظ خانواده ها از آسیب های اجتماعی است و تضمین کننده امنیت روانی جامعه می‌باشد.
۱۳۹۷/۵/۲ - ۰۹:۰۰
لزوم آسفالت 700 کیلومتر از راه‌های روستایی
سرپرست فرمانداری شهرستان سرباز گفت: 700 کیلومتر از راه‌های روستایی این شهرستان نیازمند تخصیص اعتبار، زیرسازی و آسفالت هستند.
۱۳۹۷/۵/۲ - ۰۸:۲۸
شورای نگهبان چشم بیدار ملت و حافظ نظام اسلامی/شورای نگهبان نمادی از مردم سالاری دینی است
نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: جایگاه ویژه شورای نگهبان موجب شده تا به عنوان بهترین نگهبان در برابر نقشه های دشمنان عمل کرده و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را از آسیب های دا...
بیشتر

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها