دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸
سرویس : اخبار استان
زمان : ۱۳۹۵/۵/۲۸ - ۰۲:۳۰
شناسه خبر: ۴۲۴۲۹۲
 
وقتی سلامت مردم فدای سودجویی عده ای خاص می شود/ فاضلاب بلای جان محصولات کشاورزی شهرستان نیمروز
سال هاست اطراف روستای سه قلعه شهرستان نیمروز به مهم ترین جایگاه تخلیه فاضلاب شهری مبدل شده است.

به گزارش پاپایا؛ به نقل از اوشیدا از ۱۲ سال قبل زمین های کشاورزی روستای سه قلعه از محل فاضلاب جمع آوری شده تغذیه می شوند و این محصولات به راحتی در بازار عرضه می شوند.

محصولات کشاورزی که از محل فاضلاب تغذیه می شوند با انواع سموم و فلزات سنگینی که عامل بسیاری از بیماری ها و سرطان ها می باشد آلوده هستند و مصرف آن بر روی انسان و حتی جنین آن تاثیر به سزایی دارد.

طبق گفته ی کارشناسان، حتی هوایی که از روی فاضلاب می گذرد با خود انواع گازهای بیماری زا را به همراه دارد که در صورت استشمام توسط افراد احتمال بیماری های تنفسی وجود دارد.

تجمع فاضلاب در یک مکان باعث تجمع حشرات موذی و بیماری زا و شیوع انواع بیماری های وبا، اسهال خونی و سایر بیماری های دستگاه گوارش می شود.

در صورت عدم آگاهی در کودکان، احتمال استفاده فاضلاب به عنوان آب آشامیدنی یا برای شنا وجود دارد که در این راستا مشکلات ناگواری را با خود به همراه خواهد داشت.

آبیاری بیش از حد گیاهان با فاضلاب سبب کاهش ارزش غذایی، تجمع مواد آلی و خشک شدن گیاهان و در دراز مدت نابودی خاک کشاورزی خواهد شد.

حتی فاضلاب تصفیه شده نیز تنها برای آبیاری فضای سبز می توان به کار برده و به هیچ عنوان نباید به مصارف بهداشتی یا کاشت گیاهان اختصاص یابد.

فلزات سنگین موجود در فاضلاب در صورت استفاده در گیاهان و مصرف این گیاهان توسط کودکان سبب افزایش انواع بیماری ها از قبیل کندذهنی، آسیب سیستم عصبی، اختلال در یادگیری و حتی تشنج می شود.

یکی از کاربردهای دیگر فاضلاب جمع آوری شده در روستای سه قلعه بهره برداری برای کاشت گیاهان جهت خوراک دامها می باشد که در این راستا با استفاده از شیر و گوشت این دامها توسط مردم مشکلات عدیده ای ایجاد خواهد شد.

مسولان نسبت به جابجایی محل انباشت فاضلاب اقدام کنند

یکی از اهالی روستای سه قلعه عنوان کرد: متاسفانه بوی فاضلاب آرامش و آسایش را از همگان گرفته به طوری که در گرمای طاقت فرسای تابستان از نعمت استفاده از کولر محروم بوده که در این راستا تمامی اهالی از مسولان محترم خواهان جابجایی محل انباشت فاضلاب هستند.

علی به خبرنگار اوشیدا گفت: فاضلاب ها سبب تجمع حشرات در محل زندگی مردم شده اند که این مسئله امان را از مردم منطقه گرفته است، همچنین متاسفانه بعضی از مردم منطقه از فاضلاب ها جهت مصرف دام ها بهره برداری می کنند که این موضوع آلودگی های فراوانی را با خود به همراه دارد.

فاضلاب سبب انتشار آلودگی فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیک می شود

رییس اداره محیط زیست شهرستان زابل عنوان کرد: بر طبق تجربه و علم، هر کجا که مردم بیشترین همراهی را با مسولان داشته اند درصد موفقیت و رسیدن به هدف بیشتر بوده است.

الهام آبتین به خبرنگار اوشیدا گفت: با اینکه اداره آب و فاضلاب سیستم فاضلاب را جهت رفاه حال مردم طراحی کرده اما متاسفانه بسیاری از مردم منطقه با شکستن لوله فاضلاب اقدام به آبیاری مزارع کشاورزی کرده اند.

رییس اداره محیط زیست شهرستان زابل تصریح کرد: با اینکه به طور مکرر اداره ی آب و فاضلاب اقدام به تعمیر لوله می کند اما دوباره لوله فاضلاب توسط مردم جهت آبیاری مزارع شکسته می شود.

وی با بیان اینکه، با توجه به غنی بودن فاضلاب ها به انواع مواد آلی و معدنی، در مصارف کشاورزی به عنوان کود بهره برداری می شود ادامه داد: فاضلاب انواع آلودگی فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیک و تمچنین تجمع مواد در گیاهان را با خود به همراه دارد.

آبتین افزود: متاسفانه فاضلاب استفاده شده جهت آبیاری مزارع گندم، جو،ذرت و جالیزها مملو از نیترات و فلزات سنگین بوده که به طور مستقیم گندم و بطور غیر مستقیم با جو و ذرت وارد چرخه غذایی شده و تجمع این مواد در بدن، انواع سرطان ها و بیماری ها را سبب می شود.

وی خاطرنشان کرد: اداره محیط زیست به عنوان یک دستگاه حاکمیتی، ایرادات را در زمین، آب، هوا و خاک را بررسی و تذکر می دهد که در تذکر به اداره آب و فاضلاب در این خصوص این اداره از عدم همکاری مردم سخن گفته است.

به طور مستمر مردم اقدام به شکستن لوله فاضلاب می کنند

آبتین تصریح کرد: طبق گفته ی مسولان اداره آب و فاضلاب به رغم رفع مشکلات و اتصال لوله توسط این اداره، متاسفانه مردم به طور مکرر لوله فاضلاب را جهت آبیاری مزارع می شکنند که در این راستا گشت مشترک ادارات آب و فاضلاب و محیط زیست جهت رفع این معضل در دستور کار است.

وی با اشاره به اینکه، جالیزهای که با این آب تغذیه می شوند انواع انگل ها را وارد گوارش و بافت های انسانی می کند اذعان داشت: ذرت علوفه ای و سایر محصولات کشاورزی کشت شده در

این مکان نه تنها از رنگ سبز طبیعی برخوردار نیست بلکه رنگ آن رو به زردی می گراید چرا که بر اثر تجمع مواد آلی و معدنی، گیاه رو به نابودی است.

در صورت عدم آگاهی احتمال استفاده از فاضلاب توسط کودکان به عنوان آب آشامیدنی دور از انتظار نیست

رییس اداره ی محیط زیست شهرستان زابل بیان داشت: در صورت عدم آگاهی احتمال استفاده از فاضلاب توسط کودکان به عنوان آب آشامیدنی دور از انتظار نیست که این موضوع به راحتی سبب ایجاد مشکلات ناگوار خواهد شد.

وی با بیان اینکه، اداره آب و فاضلاب توان گذاردن نگهبان در کنار لوله فاضلاب جهت نشکستن آن توسط مردم را ندارد ادامه داد: مردم از یک راهکار پایدار از قبیل مراجعه و درخواست همکاری به اداره محیط زیست و سایر ارگان های مربوطه بهره برند تا این موضوع به صورت مثمر ثمر پیگیری شود.

آبتین اضافه کرد: در چند وقت دیگر که فصل کشت گندم آغاز می شود اگر کشاورزان از فاضلاب برای آبیاری استفاده کنند مشکلات و معضلات بسیاری ایجاد خواهد شد که در این راستا خواستار عدم استفاده از فاضلاب جهت آبیتری مزارع گندم هستم.

وی با بیان اینکه، با حمایت مردم، باید راهکار پایداری جهت رفع این معضل اندیشیده شود تاکید کرد: هر زمینی قابلیت کشت ندارد بنابراین با عدم استفاده از فاضلاب جهت آبیاری از تجمع مواد آلی در گیاهان و در زمین پرهیز شود تا آلودگی های زیست محیطی کاهش یافته تا سلامت مردم و زمین تضمین شود.


انتهای پیام//

ارسال به شبکه های اجتماعی
نظرات
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات دریافتی

آخرین اخبار

۱۳۹۷/۵/۹ - ۰۹:۳۶
دلنوشته سرلشکر جعفری/ همگان منتظرتصمیمات انقلابی رئیس جمهور هستند
فرمانده کل سپاه طی دلنوشته ای خطاب به رئیس جمهور تاکید کرد: همگان منتظر تصمیمات انقلابی رئیس جمهور منتخبشان هستند تا از این درگاه نور امیدی به دلهای با ایمانشان بتابد.
۱۳۹۷/۵/۸ - ۱۱:۱۰
دستگاه‌های قضایی با مفسدان اقتصادی برخورد انقلابی کنند/ مردم به عنوان مهمترین سرمایه انقلاب و نظام، از دستگاه قضایی پشتیبانی می‌کنند
سردار غیب‌پرور گفت: مردم خواستار برخورد قاطع و انقلابی مسئولان کشور با مفسدان اقتصادی هستند و قطعاً از اقدامات انقلابی مسئولان و دستگاه‌ قضایی حمایت می‌کنند.
۱۳۹۷/۵/۶ - ۰۶:۵۹
خسارت یک میلیاردی باران به شبکه برق رسانی سرباز و سراوان/سه کودک در سیلاب جنوب استان غرق شدند/ذخیره سازی 7میلیون متر مکعبی آب پشت سدهای سیستان و بلوچستان/چاه های استان جانی دوباره گرفت
بارش باران که از 25تیرماه در شهرستان های جنوبی سیستان و بلوچستان آغاز شده و همچنان به صورت پراکنده تداوم دارد، باعث طراوت طبیعت این مناطق شد و غبار را از چهره این استان شست.
۱۳۹۷/۵/۶ - ۰۵:۲۳
مدیریت حاشیه‌نشینی بدون حل مشکل مهاجرت ممکن نیست/ ایجاد اشتغال پایدار حلال مشکلات استان/اشتغال پایدار زمینه ساز تامین امنیت است/ تامین امنیت، پیش فاکتور حل مشکلات روستاییان
سرپرست پیشگیری های امنیتی و وضعی دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان گفت: مسئولان باید از نزدیک با مشکلات روستائیان و حاشیه نشینان مناطق مختلف استان آشنا شوند و این مهم نیز تنها با حضور در جمع آنان می...
۱۳۹۷/۵/۶ - ۰۵:۰۵
کورین نقطه طلاقی شهادت و ذلت/حافظان امنیت تا ابد زنده و جاویدهستند/حفاظت از میهن وظیفه هر ایرانی است
علمای اهل سنت سیستان و بلوچستان با تبریک و تسلیت شهادت دو تن از حافظان امنیت در منطقه کورین، گفتند: امنت امروز حاصل جان فشانی و گذشت غیور مردان و فرزندان پاک انقلاب است و همه باید برای حفظ این امنیت ت...
۱۳۹۷/۵/۵ - ۲۰:۱۷
شهادت یک مرزبان در مرز جکیگور + تصویر
شهید مجتبی عارفی از پرسنل هنگ مرزی جکیگور حین خدمت‌رسانی به مرزبانان و پاسداری از مرز‌های جمهوری اسلامی ایران در هنگ مرزی جکیگور آسمانی شد.
۱۳۹۷/۵/۳ - ۰۶:۳۲
فعالیت گروهک های معاند و حمل سلاح های غیرمجاز بزرگترین مشکل منطقه/بازگشایی گذرگاه های مرزی نقش مهمی در بهبود معیشت و افزایش امنیت دارد/راهکارهای پیشگیرانه باید در کنار موارد تنبیهی به کارگیری شود
دادستان شهرستان سرباز گفت: استفاده از ظرفیت گذرگاه های مرزی میتوان نقش مهمی در بهبود معیشت مردم داشته باشد و جلوی پیوستن جوانان این منطقه به گروهک های معاند را سد کند.
۱۳۹۷/۵/۳ - ۰۶:۲۰
حفظ حجاب بهترین راه برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی/عفاف و حیا، تنها مختص زنان نیست/ ترویج بی حجابی از مهمترین نقشه های استکبار جهانی است
معاون فرهنگی دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان گفت: حجاب و عفاف بهترین راه برای دوری از گناه و حفظ خانواده ها از آسیب های اجتماعی است و تضمین کننده امنیت روانی جامعه می‌باشد.
۱۳۹۷/۵/۲ - ۰۹:۰۰
لزوم آسفالت 700 کیلومتر از راه‌های روستایی
سرپرست فرمانداری شهرستان سرباز گفت: 700 کیلومتر از راه‌های روستایی این شهرستان نیازمند تخصیص اعتبار، زیرسازی و آسفالت هستند.
۱۳۹۷/۵/۲ - ۰۸:۲۸
شورای نگهبان چشم بیدار ملت و حافظ نظام اسلامی/شورای نگهبان نمادی از مردم سالاری دینی است
نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: جایگاه ویژه شورای نگهبان موجب شده تا به عنوان بهترین نگهبان در برابر نقشه های دشمنان عمل کرده و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را از آسیب های دا...
بیشتر

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها